Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Perearst tahab sulgeda Virtsu ainsa ambulatooriumi

Andrus Karnau

18. detsember 2003 Lääne Elu

Virtsu elanikke ärritab nende perearsti soov lõpetada patsientide vastuvõtt kohalikus ambulatooriumis, mille järel tuleb arsti juurde sõita veerandsaja kilomeetri kaugusele Lihulasse.

Kaks nädalat tagasi saatis Virtsu perearst Triinu–Mari Ots oma patsientidele küsitluslehe, milles palus vastata küsimusele, kas oleks mõeldav hakata arsti juures käima Lihulas. Peale ristikese tegemise oli võimalik lisada ka oma kommentaar.
„Oleks oodanud, et inimesed ei võtaks seda kui rünnet nende vastu,” ütles Ots vastuste kohta, tahtmata neid rohkem kommenteerida.

„Maainimene väärib head arstiabi, oma mõtetes tahaksin teha paremini, kui praegu saan teha,” ütles Ots. „Mulle meeldib teha kõiki lõikusi ja protseduure. Kui see ei ole võimalik, on see šarlatanipunkt, mitte kvaliteetne arstiabi.”

Otsa põhjendused on lihtsad. Virtsu ambulatoorium vajab remonti. Vesiklosett ning andmekaitse nõutavad turvalukud ja –trellid on esimesed, mis perearst nimetas.

Ots ütles, et tal ei ole Virtsus võimalik kõike vajalikku teha ning perearsti lepingust haigekassaga ei jätku kahe kabineti sisustamiseks.

Virtsus põles EKG–aparaat läbi. Ots usub, et patsiendid ei pahanda, kui ta palub neil Lihulasse sõita, sest sealses kabinetis on tal uhiuus EKG–aparaat. Ta lisas, et ei mõista, miks inimestele meeldib kaks korda arstil käia, selle asemel et kohe Lihulasse sõita.

„Minu vanemad elavad Matsalus, kust on arstipunkti samamoodi 25 kilomeetrit. Mul on patsiente Vanamõisast, Saastnast, miks nemad ei virise?” sõnas Ots.

Triinu–Mari Otsa 2000 patsiendist 500 on Hanila vallast, ülejäänud enamasti Lihulast. Praegu võtab Ots patsiente vastu Lihulas ja Virtsus.

Virtsu veteran–velsker

Kui Lääne Elu teisipäeval Virtsu ambulatooriumis käis, oli tilluke ooteruum rahvast täis. Ligi 37 aastat Virtsu velsker olnud Elvi Leit tuiskas arstikabineti ja protseduuritoa vahet.

Praegu on Leit perearstifirma palgal, teda ähvardab tööta jäämine.

Patsientidel olid omad mured. Kohaliku bensiinitankla müüja Siive Knjazeva tahtis tervisetõendit, tema kolleeg Doris Tükk ootas pojaga, et perearst poisile soodusretsepti kirjutaks.

„Poiss vajab haiguse pärast iga paari kuu tagant uut retsepti. Rohud saab siitsamast apteegist kätte, muidu peaks ei tea kuhu sõitma,” arvas Tükk.

Ambulatooriumi naabermajas apteeki pidav proviisor Ester Peets ütles, et kui ambulatoorium suletakse, läheb kinni ka tema apteek. „Miks tahab ta ninasid kaasa võtta?” sõnas Peets, nimetades ninadeks perearsti patsiente. „Kui tahab Lihulasse minna, siis saab siia vaadata uue arsti. Siin on ruumi, hea, kui tuleks arst, kelle abikaasa on hambatohter. Virtsu ambulatooriumi peab laiendama, mitte likvideerima.”

Samal arvamusel on vallavolinik Endel Eirand, kellele Virtsu on südameasi. „Minu asi on võidelda ambulatooriumi püsimise eest,” sõnas ta. Kolmapäeva pärastlõunal arutas Virtsu ambulatooriumi tulevikku Hanila volikogu. Esialgu oli asi lihtsalt arutusel.

Lihula rihib ühist arstimaja

Triinu–Mari Ots tahab, et kolm Lõuna–Läänemaa perearsti koonduksid ühise katuse alla, sest siis ei pea igaüks eraldi aparatuuri tarvis investeerima.

Virtsu ambulatooriumi suhtes on Ots skeptiline, ainult seal tegutsevale arstile lihtsalt ei piisa patsiente.

Virtsu ambulatooriumi tuleviku suhtes on ta praegu äraootav. „Ootame ära 2003. aasta majandusnäitajad, arutame asja vallavalitsusega ja teeme kokkuvõtte küsitlusest,” ütles ta.

Tagasi artiklite lehele