K.Met AS Virtsu
Fotod

Esilehele
Ajalugu
Virtsu Harrastusmuuseum
Virtsu Arenguselts
Virtsu Kool
Fotod
Sadam
Tuletorn
Laelatu - Puhtu
Tekstid
Kaardid
Viited / Allikad
 Sisukaart

 Fotode kasutamine
 ainult autori loal
 ja viitega allikale.
 webmaster
 virtsu@virtsu.ee
 
30. september 2005
Esivere tuulepargi avamine


Tekst Kaie Ilves Lääne Elu
Fotod Eero Sahk


30. septembril pidas Hanila vald Esivere tuulepargi avapidu.

"Kokku on neli E70 tüüpi tuulikut," ütles OÜ Roheline Ring juhatuse liige Ants Ink. Ühe tuuliku võimsus on 2MW, kõrgus 85 m. Pargi koguvõimsus 8 MW katab 3000 inimese energiavajaduse — nii palju on elanikke näiteks Lihula vallas.

Esivere tuulikud on Ingi sõnul tehnika viimane sõna. „Need on töökindlad ega tekita müra," selgitas Ink. Vaiksed tuulikud on tema sõnul küll kallimad, kuid inimsõbralikud, sest nad ei tekita elanikke häirivat müratausta.

„Minu kodukülas oli kümme peret ja viis tuulikut," ütles avamisel president Arnold Rüütel, kes rõõmustas taastuvenergia järjest suureneva kasutuse üle Hanila vallas ja kogu Eestis. „Oleme esivanematele järele jõudnud."

Eestis, kus aasta keskmine tuulekiirus on 4–5 m/s, on tuuleenergial tulevikku. Eriti sobivad tuulikud aga Läänemaale kui rohelisse maakonda, kus on 20% territooriumist nagunii looduskaitse all.

„Oleme Eesti kõige kaitstum maakond," toonitas Lääne maavanem Sulev Vare tuulepargi avamisel.

Esivere tuulepark on saarlaste Rohelise Ringi teine tuuleenergiaprojekt Hanila vallas. Esimese tuulepargi rajas firma mõne aasta eest Esiverest kümmekonna kilomeetri kaugusele Virtsu külje alla, kus on kolm väiksemat tuulejõujaama kõrgusega 63 meetrit.

„Minule tuulikud meeldivad," ütles Hanila vallavanem Arno Peksar. „Olen uhke, et tuulejõujaamad on just Hanila vallas." Materiaalset kasu vald tuulepargist ei saa, emotsionaalset aga küll.

Esivere tuulepark maksis 138 miljonit krooni ja valmis nelja riigi koostöös. Roheline Ring ostis tuulikud maailma ühelt oma ala tipptegijalt Saksa firmalt Enercon GmbH, kes oli tuulepargi peatöövõtja. Alltöövõtjad olid Eestist, Lätist ja Soomest. Aasta pärast peaks Virtsu kerkima veel kolm Rohelise Ringi tuulejõujaama, mis on samasugused kui Esiveres.


Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel


Lääne maavanem Sulev Vare


Saare maavanem Hans Teiv

Kõmsi kooli lapsed


Hanila vallavanem Arno Peksar


OÜ Roheline Ring juhatuse liige Ants InkTullio Liblik (OÜ Roheline Ring) annab intervjuud ETV-le
Hübriidajamiga Toyota PriusTagasi
 
 
 
[ Esileht ] [ Ajalugu ] [ Muuseum ] [ Arenguselts ] [ Kool ] [ Fotod ]
[ Sadam ] [ Tuletorn ] [ Laelatu - Puhtu ] [ Tekstid ] [ Kaardid ] [ Viited/Allikad ]