Kuidas
õpetada
armastama
merd

Marika Lall
Juba 19 aastat on koos käinud noorkalurite ring, juhendajaks Lembit Sauer, kes nüüd teist aastat pensionipõlve peab. Soojalt räägib ta oma poistest, kes siiani pole veel lasknud elul igavaks minna. Mis imevägi see meelitab noored mehed kalurioskusi omandama ajal, mil kalapüük tundub olevat üks kulukamaid ja raskemaid töid? Kui räägitakse kalavarude kahanemisest, kalurite suurest maksukoormusest, nullilähedasest materiaalsest heaolust?

Side merega on hiidlasele hinge kodeeritud, ütleb Lembit Sauer. Kalapüük ja hiidlane, need kuuluvad kokku. See lihtsalt on nii olnud ajast aega.

Lembit Sauer jutustas oma esimesest merelkäigust 6 aastasena. Pannud viis ussitatud õnge õhtul lautri külge ning järgmisel hommikul olnud iga õnge otsas suur räim. Pärast tulnud välja, et vanad kalurid panid need sinna kui hommikul saagiga merelt naasid. Tänapäeval kohtab sellist suhtumist kahjuks vähe. Heatahtlikkus ja abivalmidus on muutumas üha haruldasemaks. Meri on hea sellele, kes temaga sõbralikult läbi käib ja teda austab. Poistega tegelemine käib samal põhimõttel. Alati tuleb läbi mõelda, kuidas endale mõni asi meeldib ja siis ringis see koos läbi arutada.

Elutõdesid õpitakse muu käigus. See muu on kaluri igapäevaelu - kalade elu ja tegevuse uurimine, püügiriistade valmistamine, kalapüügieeskirjade läbiarutamine, ohutustehnika, mille tundmi- seta kedagi merele ei lasta. Ka mure selle pärast, kuidas rohkem kala püüda, see tähendab teenida ja ime küll, kuidas kala hoida. Näiteks võistlustel tuleb kalurieetikast kinni pidada, sest kui rabistad üksi, ei lähe tulemus arvesse. Tähtis on ka küünarnukitunne, see, et aidatakse üksteist. Eeskujuks toob Lembit Sauer Soome, kus võistlustel käies auhinnatakse kasvõi väikese meenega igaüht, kes kaasa lööb. Osavõtjate seas on puuetega lapsi, kes vastavalt oma võimetele teiste seas võrdväärseina tegutsevad. Siin oleks meilgi vaja eelarvamustest vabaneda. Tähtis peaks olema see, kuidas noores inimeses huvi äratada, sest väga paljud on ringist minnes oma elu meremehe kutsega sidunud. Näiteks Aldo Ollik, kes lõpetas tänavu Tallinna Merekooli; Jaanus ja Tõnis Tikka sealsamas praegu õppimas; Tarmo Rajangu, kes praegu tegeleb Suursadamas rannapüügiga jt.

Noorkalurid käivad koos Kärdla apteegi peal. Nad on tulnud sinna huvist mereasjade vastu ja Lembit Sauer on ikka isikliku eeskujuga püüdnud arendada kalurile vajalikke oskusi ning kõik muu, nagu ta ütleb, on juba inimeses endas olemas.
Esilehele