Keskkonna-
projektid
Vormsi
Põhikoolis

Mall Vainola
Elle Puurmann

Läänemere projekt 1991-1997
Õhusaaste projekt 1993
Keskonnakonverents 1996, 1997 Wiedemanni Gümnaasiumis
Rannikuvaatluste projekt 1992-1997
Tere Kevad! 1997 a. kevad
GLOBE alates 1997.

Miks meile meeldib osaleda erinevates keskkonnaprojektides?

Esiteks sellepärast, et kodusaar Vormsi oma mitmekesise ja huvitava loodusega pakub alati avastamisrõõmu. Vormsi lapsed tunnevad loodust küllalt hästi. Koolibioloogias õpitav on tuttav ja enesestmõistetav, botaanika ja zooloogia raamatu pildid ei jää ainult pildiloomadeks ja -taimedeks, vaid on juba vanad tuttavad igapäevaelust. Teiseks ei nõua mingit organiseerimist ja lisaaega, et loodusesse jõuda ja vaatlusi teha. Näiteks ratastega mere äärde sõitmine võtab vaid 10-15 minutit. Iga projekt on olnud huvitavaks vahelduseks koolitöö igapäevasele rutiinile ja uueks kogemuseks nii õpetajale kui asjast huvitatud õpilastele.

Iga algus on raske

Alustasime 1991 aastal Läänemere projektiga, mille sisuks oli meretaimestiku, mereloomastiku ja merevee üldise seisundi kohta vaatlusprotokolli täimine kaks korda aastas. Rootslaste abiga saime koolile korraliku varustuse loodusvaatluste teostamiseks. See kulub hädasti ära ka igapäevastes koolitundides - mikroskoobid, planktonivõrgud ja mereloomade ning taimede määrajad. Läänemere projekti käigus saadud koolitus ja kogemused on andnud kindluse ja julguse ka kõigi järgnevate projektide alustamisel. Tänu sellele projektile leidis nii mõnigi õpilane endale kirjasõbra välismaal. Osalesime ka Läänemere projekti koolide kokkutulekul Kunda koolis.

Keskkonnaalased vaatlustulemused ja nende töötlemine arvutiga

Et valmistuda Keskkonnakonverentsiks Wiedemanni Gümnaasiumis 1996. aastal, alustas meie koolis tööd ökoloogiaring. Selleks, et võrdväärselt osaleda, tuli õppida keskkonna vaatluste andmeid kaasaegselt töötlema. Toimus arvutiõppe algkursus nii õpetajale kui asjahuvilistele õpilastele. Koolis sel ajal arvutit ei olnud. Tänu Ellen Järve abile ja mõistvale suhtumisele lubati meil lahkelt kasutada metskonna arvutit pärast tööaja lõppu. Esimesel aastal esindasid meie kooli Keskkonnakonverentsil Ege Streng ja Airila Paulus. Ege esines edukalt ettekandega Vormsi põhjavee probleemidest. 1997. aasta aprillikonverentsil esindasid Vormsi kooli Aleksander Russakov ja Ahti Allik. Ettekandega esines Aleksander ja teemaks olid keskkonna- probleemid meie saarel. See projekt on olnud tõukeks arvutiõppe läbiviimisel Vormsi koolis. 1997. aasta kooliarvutikonkursilt saime lõpuks ka koolile kaasaegse arvuti.

GLOBE

Tänu eelnevate keskkonnaalaste projektide täitmisest saadud kogemusele, julgesime ühineda ka programmiga GLOBE. See on rahvusvaheline keskkonnaalane teaduse- ja hariduse koostööprogramm, mida koordineeritakse USA-st ja mille juhtide seas on ka USA asepresident Al Gore. Uurimisalasid on neli: õhk, vesi, muld, taimkate. Programmi raames teevad õpilased loodusvaatlusi oma kooli ümbruses. Tuhandete koolide õpilaste tehtud vaatluste tulemused koondatakse elektroonilise side abil ja nii saavad kõik huvitatud vaadata läbi Interneti nende andmete põhjal koostatud keskkonnaalaseid kaarte, mis katavad kogu meie planeedi Maa. GLOBE ülesandeks on lisaks looduse paremale tundmaõppimisele tuua õpilasi täpsust ja püsivust nõudva teaduse tegemise juurde, leida vastuseid küsimustele miks? ja kuidas?. Eesti ühines selle programmiga 1996. aastal ja GLOBE koole on Eestis 28. Saarte koolidest on lisaks Vormsile 2 kooli Saaremaal, 2 Hiiumaal ja 1 Muhumaal. 1997. a. aprillis alustasime Vormsil atmosfääri uuringutega. Vaatluste käigus registreerime õhutemperatuuri keskpäeval, ööpäevase miinimum- ja maksimumtemperatuuri ning sademete koguse. Päris põnev on pilvede tüübi ja pilvisuse määramine. Kui sajab, siis määrame ka sademete pH. Tublimateks ja püsivamateks on siiani olnud nooremate klasside õpilased: Heino Paulus, Triin Savisto, Ahto Allik, Sander Einlo, Kairi Rosenblad, Helle Savisto, Tanja Zavjalova ja Õnne Timberg. Selle aasta lõpus on plaanis alustada ka maakatte/bioloogia uuringutega. See pakub palju põnevust, sest see tähendab Vormsi satelliidikujutise töötlemist arvutis vastava programmiga ja “tõlkimist”. Arvutiekraanil eralduvate üksuste võrdlemisel looduses olevaga saame tulemuseks Vormsi maakatte/ taimkatte kaardi. Tänu programmis aktiivselt osalemisele on õpilastel väikesel Vormsi saarel lisaks Maa looduse paremale tundmaõppimisele võimalik tutvuda kaasaegse teadus- ja infotehnoloogia võimalustega ning suhelda tuhandete koolidega üle planeedi Maa.

MALL VAINOLA
Vormsi Põhikooli õpetaja
ELLE PUURMANN
Biosfääri kaitseala Läänemaa keskus, GLOBE õpetaja

Esilehele