Keskkonna
programm
GLOBE

Lee Laun
Eha Luukas

GLOBE (GlobalLearning and Observations to Benefit Environment) on üldhariduskoolidele tuginev rahvusvaheline keskkonnaprogramm, mis ühendab lapsi, õpetajaid ja teadlasi. GLOBE keskus on USA Rahvuslik Ookeani ja Atmosfääri Assotsiatsioon (NOAA) ja juhtideks teadlased ja haridustegelased USA ülikoolidest. GLOBE raames on välja töötatud üle 600 lehekülje õppematerjale. Eesti koolid saavad eestikeelset materjali lugeda ka Internetist . GLOBE programm nõuabki Interneti igapäevast sihikindlat kasutamist. Eesti koolid liitusid GLOBE programmiga 19. juunil 1996. a., mil kirjutati alla vastav leping tollase haridusministri J. Aaviksoo ja USA suursaadiku L. Taylori poolt. GLOBE tegevust vaadeldakse kui "tiigrihüppe" üht osa. Osalevad koolid teevad järgmisi vaatlusi ja mõõtmisi:

* atmosfäär - pilvisus, pilvede tüüp, õhu minimaalne ja maksimaalne ning jooksevtemperatuur, sademete hulk, lumekihi paksus, lume veevaru, pH. Seda kõike mõõdetakse iga päev.

* mullad - pinnase niiskusesisaldus (mõõdetakse 1 kord kuus), mulla iseloomustus horisontide kaupa (tehakse 1 kord programmi jooksul).

* hüdroloogia - mageveekogu temperatuur, vees lahustunud hapnik, vee pH, vee leeliselisus. Uuritakse 1 kord kuus.

* maakate ja bioloogia. Kaks korda aastas mõõdetakse 30x30 m metsase ala võrade katvus, maapinna katvus, puude kõrgus ja tüvede ümbermõõt. Üks kord programmi jooksul määratakse domineerivad liigid, maakatte tüüp ja klassifitseeritakse need satelliidifotode järgi.

* asukoha uuring - koolimaja ja mõõtmisplatside geograafiliste koordinaatide ja kõrguse määramine GPS vastuvõtja abil. GLOBE programmi juhendavad õpetajad on saanud vastava ettevalmistuse ja loomulikult on see hea meeskonnatöö loodusainete õpetajate vahel.

Esilehele