Kodulugu
Lauka
Põhikoolis

Krista Rannast
Lauka Põhikool on 1988/89 õppeaastast alates võimaldanud VI, VII ja VIII klassi õpilastel 1 tund nädalas õppida Hiiumaa kodulugu. Aine hõlmab Hiiumaa ajalugu, kultuuri, arengulugu ja loodust. Teemad hõlmavad maapõue- ja meresügavusi, loomastikku ja taimestikku maal, õhus ja vees. Et see aine ei ole kindlate raamidega piiratud, on olnud võimalik teemasid muuta ja juurde võtta, nii et asi ei muutuks igavaks. Iga õppeaasta oleme lõpetanud mõne suurema ettevõtmisega: koduloopäevaga, näitusega, jalgrattamatkaga või konverentsiga.
Hiiumaa loodusega seotuid töid on õpilased aastate jooksul teinud palju. Teemad on mitmekesised. Paljud tööd haaravad peale looduse ka paiga ajalugu, kultuuri, etnograafiat, inimeste elukäiku. Laste lemmikteemadeks on olnud läbi aastate nende vanavanemate kodutalud. Tööd on olnud huvitavad, paljude lisamaterjalidega nagu fotod, skeemid, meenutused. Peale kodu-uurimuslike tööde on lapsed teinud luuletusi, esseesid, pilte, matkamarsruute ja lauamängu "Tunne Hiiumaad".

Võimaluse piires oleme teinud iga klassiga väljasõite ja matku. Eriti on lastele meeldinud kuulata lektoreid väljaspoolt kooli. Aitäh Helgi Põllole, Tiit Leitole, Lembit Sauerile, Viljar Rajaveerule, Ivo Männile! Viimane suurem ettevõtmine oli meil kodupaiga suurima puu leidmine, mõõtmine, pildistamine, rahva- pärimuse otsimine ja tööks vormistamine. Kokku saime kopsaka mapi Kõrgessaare valla suuematet puudest.

Sel õppeaastal mõlgub mõttes kõigi valla koolidega koos teha üks kevadine looduspäev erinevate ülesannete ja kokkuvõtetega.
Esilehele