Gotlandi
tarkus
läheb
käiku
Männamaal
ja Kassaris

Anne Mišina
Käina vallal on seni kolm heitvete puhastusseadet. Päris “puhastusjaamaks” saab nimetada ainult Käina aleviku oma, kus heitvee kogused on sadades kantmeetrites päevas ja mis tehnoloogia vastab tänapäevastele nõuetele.

Männamaal ja Kassaris oli probleeme nii tehnoloogilise, kui ka majandusliku küljega. Nende tavakohaste puhastite võimsus on tänases olukorras liiga suur (Männamaal 50 m3 ja Kassaris 25 m3 heitvett ööpäevas), ja sellisel moel raiskavad pumbad elektrit. Ka puhastatud vee kvaliteet ei seisnud normis ja tuli maksta saastekahju hüvitist. Tagatipuks läksid rivist välja kallid õhupuhurid, millega puhastusprotsess hapniku sundlisamisega aktiivne hoitakse. Meie biopuhastitel on veel ka see viga, et kanalisatsiooni viletsa ehituskvaliteedi tõttu kipub tükati tulvav sadevesi aktiivmuda seadmest välja kandma. Siis hakka jälle puhasti käivitamisega otsast peale.

Minu jaoks algas koostöö Gotlandiga 1996. a. septembris, kui koos Saaremaa esindajaga sealse heitvete loodusliku puhastamise tehnoloogiaga ja biotiikidega esimest korda tutvumas käisin. Nad kasutavad neid juba paar aastakümmet, lisavad täiustusi ja ehitavad neid oma asulatesse pidevalt juurde. Sama aasta detsembris Hiiumaad külastanud Gotlandi spetsialistid soovitasid meie jaoks uut viisi Männamaal ja Kassaris proovida. Saime neilt ka vajaliku oskusteabe. Omapoolset tuge ja julgustust andis maavalitsuse keskkonnaosakond.

Möödunud suvel ehitasimegi Männamaa kaks olemasolevat biotiiki ümber. Et heitvesi loodusliku puhastumise protsessis pikemalt kohal püsiks ja reoained settiks, ehitas AS Kemehh 45x45 m suuruse tiigi põhja kaks 1,5 m kõrgust betoonblokkidega toestatud valli. Eelnevalt puhastati tiigi põhi. Reovee sissevool ehitati pumbajaamast otse biotiiki. Samas tehti ka uus väljavool koos kontrollkaevuga.

Tasub tähelepanu pöörata majanduslikule küljele. Meie tööde kogumaksumus oli 41 000 krooni. Võtame võrdluseks, et ainuüksi üks uus õhupuhur oleks maksnud 24 000 krooni ja tema käigushoidmine kulutaks elektrit ühes kuus üle poole tuhande krooni eest. Muud ekspluatatsioonikulud peale selle ja ega head puhastuse kvaliteeti poleks meie väikese heitveekoguse juures niikuinii saanud.

Männamaa biotiikide rekonstrueerimise tulemusi saame täpsemalt analüüsida tuleval sügisel. Praeguste andmete põhjal olen üsna kindel, et töö läks korda. Nüüd jätkame Kassaris, kus siiski pisut erinev olukord ja tarvis natuke juurde mõtelda. Ka seal on eeltöö tehtud.

Väikepuhasteid meile välisrahaga vaevalt tegema tullakse. Gotlandi eeskuju kasutades saame odavalt läbi ajada ja olla siiski kindlad, et meie elukeskkond säilub puhtana.

ANNE MIŠINA
Käina Vallavalitsus

Esilehele