Me kõik
oleme pärit
lapsepõlvest

Marika Lall

Väikene laps on siiras loodusesõber. Ta silitab kassipoega, kummardub lille nuusutama, uurib avali südamega kõike elavat. Suuremaks saades ta nagu kaugeneks oma sünnipärasest algest. Ei märka enam, kui keegi teeb loodusele haiget.  

Terje Tuulik, teil on valminud üks huvitav projekt just lastele mõeldes. Palun tutvustage oma tööd meie lugejatele.  

Tõepoolest, olen pikka aega mõelnud, kuidas õpetada lastele loodusteadust mänguliselt ja praktilise kogemuse kaudu. Selleks koostasin projekti ja kui kõik hästi läheb ning toetajaid leian, alustab sel sügisel Kärdla Algkooli juures tööd 7-11 aastaste laste loodusring. 

Mis on selle ringi eesmärk? 

Tuua laps kontakti loodusega, äratada temas huvi ja soov õppida tundma looduses toimuvat.  Ringis saab kasutada lapse loomupärast armastust liikumise, õuesolemise, kollektsioneerimise ja lemmikloomade vastu. 

Te arvate, et koolitunnis õpitust jääb väheks? 

Koolis rõhutatakse rohkem faktide meeldejätmist. Loodusringi programm põhineb aktiivõppel.  Tähtsateks komponentideks on värskes õhus toimuv õpetus ja mäng, sest mängides omandab laps  talle pakutava kergemini. 

Nii et igal mängul on eesmärk? 

Jah. Õpetus mängu abil on parim viis väikelaste keskkonnateadlikkuse arendamiseks. Õues viibides tehakse loodus- ja ilmavaatlusi, arutatakse läbi looduses toimuvaid protsesse erinevatel aastaaegadel. Kavas on kutsuda külla Hiiumaa tuntud looduseuurijaid ja külastada meie looduse õpperadasid. 

Kollektsioneeritakse igasuguseid lastele huvipakkuvaid asjakesi: kivimeid, kivistisi, teokarpe, erinevate puude vilju (kupraid, käbisid, pähkleid) ning meisterdatakse nendest midagi huvitavat. Samuti kogutakse taimmaterjali, millest lapsed ise herbaariumi valmistaksid Hiljem oleksid herbaariumid heaks õppevahendiks teadmiste kinnistamisel. Kevadepoole istutatakse koos ümber toalilli ning vahetatakse paljundatud taimi omavahel. 

Jutu algul mainisite lemmikloomi.  

Kavas on korraldada lemmikloomapäevi, mil kutsume külla lapsi, kellel on kodus parajasti tundmaõpitava loomaliigi esindaja. Nendel päevadel õpitakse põhjalikumalt tundma antud looma vajadusi toidu ja pidamistingimuste suhtes. Räägitakse, missuguse vastutuse armsa loomakese kojuvõtmine kaasa toob ning kuidas teda looma- ja naabrisõbralikult pidada. Kevadel on kavas korraldada väike lemmikloomanäitus. Loodusringi elavnurgas saavad lapsed hoolitseda merisea eest. 

Kõik näib hästi läbimõeldud.  

Kogu loodusringi õppeprogramm oleks justkui iseseisvatest osadest koosnev tervik. Erinevates teemades otsitakse ühiseid seoseid, ühes teemas sisalduvat saab integreerida teise. Püüdsin siin tutvustada loodava ringi üldideid. Kui kellelgi soovi midagi täpsemat pärida või lisaks välja pakkuda, võiks seda teha aadressil Vabaduse 5-6, Kärdla, tel. 9 62 59. Lisada võiks veel niipalju, et Terje on huvist lemmikloomade vastu läbi töötanud Helsingi loomaarstide kõrgkooli materjalid väikeloomade pidamise ja hooldamise kohta. Tema enda kodu on sobiv näide korralikust elavnurgast. Seal elavad kääbushamstrid, haruldaselt kõrges eas merisiga Krõmpsa, spanjel Lady ja viirpapagoid.

Esilehele