Kroonika

Hiiumaa keskus

4.-5. septembril külastas keskust ja tutvus Hiiumaaga Waterloo Ülikooli (Kanada) doktorant keskkonnaplaneerimise alal Anne Varangu. Kuna ta esindab ka Niagaara Astangu Biosfääri Kaitseala Ühendust, arutati ühiseid probleeme ja kavandati tulevast koostööd.

7. septembril asutati Alus, Raplamaal, Eesti Ökoturismi Assotsiatsioon. Juhatuses on esindatud ka Hiiumaa (Ruuben Post).

12.-13. septembril toimus Käinas Lõokese keskuses rahvusvaheline seminar Säästlik turism saartel ja rannikualadel, mille korraldasid Euromaja ja Hiiu Maavalitsus. Ettekannetega esinesid Ruuben Post (Säästliku turismi arendamisest Hiiumaa näitel) ja Toomas Kokovkin (Turism biodiversiteedi kahjuks - biodiversiteet turismi kasuks).

16.-20. septembril viibis Kai Vahtra Hiiumaa esindajana Rootsis metsade majandamise ja kaitse alasel seminaril, mis oli korraldatud Östergötlandi Metsaameti poolt Eesti metsapoliitikutele, -omanikele ja -kaitsjatele.

23.-27. septembrini toimus Slovakkia Tatrates EuroMAB-i poolt korraldatud teine seminar biosääri kaitsealade juhtidele. Lääne-Eesti Saarestiku Biosfääri Kaitseala esindas seal Toomas Kokovkin.

Toomas Kokovkin (Hiiumaa) ja
Han Qunli (UNESCO MAB)
Tatrate jalamil
[Tatrates]


Läänemaa keskus

4.-6. septembrini toimus Tartus LIFE-Eesti korraldusel treening-kursus "Euroopa Liidu Lindude ja Elupaikade direktiivi tutvustamine". Kursuse põhiettekandjad olid antud direktiivide "isa" Claus Stuffmann (EL komisjoni XI peadirektoraadist) ja Claus Goldberg (Taani Keskkonna- ja Energeetikaministeerium). Eesti kogemust nimetatud direktiivide ellurakendamisel tutvustasid Jaak Tambets (Eesti Keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakond) ja Eerik Leibak (ELF). Lisaks käsitleti eesti-poolsetes ettekannetes CORINE süsteemi kasutamist; seoseid erinevate elupaigasüsteemide vahel, mida kasutatakse EL-s, Euroopa Nõukogus, muudes rahvusvahelistes institutsioonides ning Eestis; kaitsekorralduskavade väljatöötamist kaitsealadele välisriikide kogemuste baasil ning Pan-Euroopa loodusliku mitmekesisuse kaitse strateegiat. BKA Läänemaa keskusest osales kursuse töös Andres Kalamees.

11. septembril toimus Haapsalus Lääne Maavalitsuse korraldamisel järjekordne ajurünnak Läänemaa loodusturismi teemadel.

12.-14. septembril osales Andres Kalamees Mariboris (Sloveenia) Euroopa Nõukogu korraldatud kollokviumil "Turismi säästlik areng: majanduslike, sotsiaalsete, kultuuriliste, teaduslike ja keskkonnaala ste huvide kokkulepe". Kollokviumi ettekannetes käsitleti järgmisi teemasid: turism ja tööhõive; turimi majandusliku effekti paljunemine; turismi roll Euroopa regiooni sotsaiaalses ja kultuurilises tasakaalus; turismi arengut limiteerivad faktorid; turismi arengu suunamine säästikkusele, ning mitmeid regionaalseid probleeme. Eesti poolt esines ettekandega Andres Kalamees teemal "Säästlik turism ja biosfääri kaitseala Eestis".

27. septembril korraldas Soome Instituut väljasõidu Lääne-Eestisse, mille käigus loodushuvilised Soomest tutvusid BKA püsiekspositsiooniga Haapsalus ning külastasid Vormsi saart.

 Esilehele

Saaremaa keskus

5.-12. septembrini korraldas Eesti Põllumajandusülikool Elvas kursuse Maastikuarhitektuur ja maakasutuse planeerimine erastamise tingimustes, kus Eesti, Läti, Leedu ja Norra lektorite hulgas oli ka Hannes Palang Saaremaa Keskusest.

27. septembril toimus BKA Saaremaa Keskuses projekti "Saaremaa keskkonnainformatsiooni korrastamine" juhtrühma nõupidamine. Projekti koordinaatoriks on Urmas Visse, metoodika pärineb Tõnu Mauringult Tartu Ökoinsenerikeskusest.

27. septembril korraldas BKA Saaremaa Keskus ümarlauavestluse loodushariduse praeguse olukorra selgitamiseks. Osalejate hulgas olid spetsialistid maakonna arenguosakonnast (Leo Filippov), keskkonnaosakonnast (Mari Koppel), ettevõtluskeskusest (Lii Muru), Saaremaa Ühisgümnaasiumist (Inge Vahter) jt. Mõttetalgutel tehtud ettepanekud ja arvamused saadetakse Keskkonnaministeeriumisse ja Kooliametisse.