Hiiumaa 2010
Infotehnoloogia

Riina Einberg

Suur eesmärk aastaks 2010:

Hiiumaa kui "suur maa" infoühiskonnas ja küberruumis - hea infotehnoloogiline keskkond (tarbija teadlikus, teenindaja pädevus, teenused, väljaarendatud arvutivõrgud).

Infotehnoloogia teemarühma eesmärgiks projekti Hiiumaa 2010 raames on:

  1. sõnastada arengu eesmärgid
  2. teha teema põhianalüüs
  3. sõnastada üldine tegevusplaan
  4. kooskõlastada tegevusplaan seotud organisatsioonidega ja omavalitsustega
  5. määratleda põhiprojektid ja kooskõlastada nende finantseerimise võimalused ja käivitusvõimalused

Hiiumaa 2010 infotehnoloogia (IT) teemarühm (edaspidi HIT) alustas tööd Hiiumaa Arvutiside Ühistu HiNet baasil 18.01.96. Kuna HiNeti rahvas on juba pikemat aega arutlenud arengusuundade üle IT valdkonnas, oli haakumine projketiga Hiiumaa 2010 loogiline ning loomulik.

IT on ka kõiki teisi valdkondi läbiv teema. Seepärast peame väga oluliseks teiste teemarühmade ja kodurühmade teavitamist IT poolt pakutavate võimalustega ja kaasnevate ohtudega. IT on alati mingit teist tegevust toetav valdkond ja ei saa eksisteerida eraldi ning üksinda.

Teemarühma tööst on võtnud osa:
Riina Einberg (Hiiu MV, HiNet),
Toomas Kokovkin
(BKA, Hiiu MV),
Toomas Klementi (AS Hi-Soft),
Andres Engso (AS DAGOsent),
Tõnu Soop (Kärdla Keskool),
Peep Randviir (Käina Põhikool),
Tõnu Otsasson (Palade Rahvaõpistu),
Matti Lüsi
(Hiiu MV),
Aivar Pere (Hiiumaa Ettevõtluskeskus).
Loodame seda seltskonda veelgi laiendada.

Hiiumaa sidekeskuse Interneti-ühenduse pidulik avamine detsember 1995.

Foto: Tõnu Soop
 
Töövorme on olnud kolm - teemarühma koosolekud, HiNeti juhatuse koosolekud ning arutelud HIT elektronkonverentsi ehk listi kasutades virtuaalselt. Listiga liitumiseks on olnud võimalus kõigil elektronposti ehk e-maili aaderessi omavatel isikutel. See töövorm on aidanud kaasata laiemat IT valdkonnast huvitatute hulka ning spetsialiste väljast poolt Hiiumaad (Linnar Viik näiteks). Kuna HiNeti juhatuste koosolekutel on alati arutatud üldiseid arengusuundi ja teenuste pakkumist, on nende arutluste tulemused fikseeritud ka HIT jaoks.

Tänaseks on sõnastatud eemärk ning lõpetamisel põhianalüüs (SWOT - tugevused, nõrkused, võimalused, ohud). Samas on juba käivitunud mõned projektid - Hiiumaa Arvutiside Keskus, Hiiumaa Infoserver (WWW ehk Hiiumaa koduleheküljed Inernetis), tiigrihüpe. Aasta lõpuks tahame täita HIT kõik ülesanded.

EESMÄRK SÕNASTATI NII :

Hiiumaa kui "suur maa" infoühiskonnas ja küberruumis - hea infotehnoloogiline keskkond (tarbija teadlikus, teenindaja pädevus, teenused, väljaarendatud arvutivõrgud).

Nii pea, kui valmib põhianalüüs, tahame ka teisi teemarühmi selle tulemustega tutvustada. Toon ära mõned mõtted, mida selle analüüsi käigus avaldati:

  • IT vahendid on muutunud üldkasutatavateks, kasutajaliidesed on muutunud tarbijasõbralikumaks - tagab IT ja võrkude ulatuvuse kõikjale.
  • IT vahendite kasutuselevõtt ja kommunikatsioonide areng annab üleüldise kommunikatiivsuste ja asukohast sõltumatuse, avab ülemaailmse turu - võimalik ära kasutada kaugtöökohtade loomiseks, mille produkt liiguks mööda "kaablit", võrku, otsida tellimusi juurde juba olemasolevatele tootmisele-teenindusele, käivitada uusi, vaja luua kaugtööagentuurid.
  • IT vahendite läbimõeldud kasutuselevõtt firmas või asutuses annab nn. sünergeetilise efekti, mis võib firmale anda olulise eelise konkurendi ees ja põhjustada hüppelise arengu.
  • Hiimaa on väike ja piisavat hulka pädevaid spetsialiste lihtne tekitada, kuid samas neid raske leida ja piisavalt maksta, et saaks areneda ja end killustamata tegeleda vaid oma erialaga - abiks omavalitsuste huvi, üldine tööjõupoliitika. Võimalik kasutada ära ja suunata ümberõppele põllumajandusest vabanenud kõrgkvalifitseeritud kaadrit.
  • Üldine pinnas IT kasutuselevõtuks soodus, kuid tarbijateadlikus madal - tuleb pädevust jagada, koolitada j.n.e.
  • Riigiasutuste ning suuremate firmade filiaalide näol olemas suur hulk ettevõtteid, kes on sunnitud minema kaasa maailma tasemel IT keskkonna loomisega ning kellele ka vastavad vahendid kindlustatakse - eeskujuks teistele, võimalik võtta malli.
  • Ohuna märgitud mitteühilduvate IT vahendite ning tarkvara kasutamist, ebapiisavaid turvameetmeid, halvasti sõlmitud lepinguid või garantiita ostetud kaupa - tuleks kehtestada standardid ning nõuda lepinguid.
  • Oht ka planeerimatu tegutsemine ja vähene tähelepanu koolitusele - sel juhul investeering ei tasu end ära ning eesmärk saavutatakse alles peale mitmendat tehnika väljavahetamist peale moraalset vananemist.
  • Hiimaa sees sideteenuste kvaliteet halb - oleks vaja lepinguid teenindajaga ning monopolide lõhkumist.
Kõiki, kes soovivad teemarühma tööst osa võtta, palume kontakteeruda (telefon 913 64).
Esilehele Riina Einberg
Riina Einberg

Hiiu Maavalitsuse informaatikaosakonna juhataja
infotehnoloogia teemarühma juht
riina@hiiumaa.ee