Kas tead...?

Aiandus hakkas Kesk- ja Põhja-Euroopas laiemalt levima alles XVI sajandil, XVII sajandi teisel poolel olid Eesti- ja Liivimaal juba paljudes mõisates tagasihoidlikud puu- ja köögiviljaaiad. Üksnes vähestes rootsi kõrgaadlile kuuluvais mõisates tegeldi aiandusega rohkem ja viljapuuaed oli vahel ühendatud juba ka renessanss-stiilis iluaiaga. Niisugune oli näiteks Eestimaa kindlralkuberneri residents Viimsi mõis, kus peeti eraldi aednikku ja kasvatati mitmesuguseid viljapuid, karusmarja- ja sõstrapõõsaid. Eriti uhke oli Kolga mõis. Aga ka Hiiumaal oli XVII sajandil märkimisväärse aiaga mõis, kus aiateid ääristasid sõstra- ja kukerpuupõõsad, aias kasvas 147 õuna-, kirsi ja ploomipuud.

Küsimegi, kas tead...

millisest mõisast on jutt?

 

Õige vastus teata jaanuarikuu lõpuks BKA Hiiumaa keskusele, siis osaled ka auhinna loosimisel.

 Esilehele Eelmisele küsimusele Jürgensburgi linna kohta saime üsna mitu vastust, ka asjalikke kommentaare ja uut infot (aitäh meile helistanud Tõnu Uuskarile). Keegi ei eksinud, sest õige koht oli tõesti Valipe. Suur tänu Ilmar Männamaale, kes ise BKA keskusesse tuli ja meile rohkeid selgitusi jagas. Temalt saime teada veel rida ümbruskonna kohanimesid nagu Pikasäär, Lige-kraav, Küla-allikas jne ning nii mõndagi huvitavat nende kohta.

Hr. Männamaa mainis ka Valipe küla Peedu talu juures olevat Leina kivi, mille kohta käivat legendi ta enam ei mäletanud. Kui keegi lugejatest juhtub seda legendi teadma, oleks kena, kui toimetusele teataksite.

Auhinna, seekord raamatu Ruhnu saare ja kaardi Hiiumaa arenguloo kohta, saabki Ilmar Männamaa.
Palju õnne! Auhinna saadame postiga koju.