Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Tuulejõujaamade detailid jõudsid vahejuhtumiteta Virtsu

Ene Pajula

4. september 2002 Läänemaa Portaal

Täna algas Virtsu tuulepargis tuulegeneraatorite montaaž.

Mitmekümne meetri pikkusi metalldetaile transporditakse Eestis pika maa taha suhteliselt harva. Tuulikute 20 meetri pikkused mastiosad olid ühte otsa pidi veoauto kasti kinnitatud ning teist otsa pidi spetsiaalses kärus. Need mastitorud on valmistatud Rootsis, Malmös firma EWP Windtower Production AB-s.

“Tiiviku 22 meetri pikkused labad olid treileril spetsiaalsel alusel. Tiiviku üks serv on peaaegu žilett-terav. Praegu on veel võimalus näpuga katsuda, kui üleval on, siis nats liiga kõrgel,” kirjeldas olukorda Hanila vallavalitsuse informaatikanõunik Eero Sahk.

Luba Tallinna Sadamast Virtsu sõitmiseks saadi õhtusel ajal. Kuna kiirus oli väike ja aeg-ajalt tuli autojuhtidel-abilistel autokabiinist välja tulla, et teeäärsete puude oksi kärpida, kulus sõiduks üle viie tunni. Virtsus tuli põõsaid juurida ning teeperve kruusaga täita, alles siis pääses pika koormaga sõiduk kurvi võtma. Aga tänaseks on kõik detailid suuremate vahejuhtumiteta Virtsus ja monteerimine on alanud.

“Huvitav on ka see, kuidas töölised üles sõidavad. Toru sees on redel ja selle keskel jookseb siin. Tööline kinnitatakse siini külge ja siis ta sõidab üles. Kui midagi juhtub, siis see siini külge pandav konstruktsioon lukustub automaatselt. Iga toru otsas seespool on vaheluuk ja platvorm,” räägib Eero Sahk.

Hanila vallavanema Arno Peksari sõnul on töös kaks Pekkaniska kraanat – 150-tonnise tõstejõuga masin leiti Eestist, 400-tonnise tõstejõuga kraana telliti koos kraanajuhiga kohale Soomest. Montaažitöid juhivad Saksa firmast Enercon saabunud neli asjatundjat, sest Eestis pole nii suuri tuulegeneraatoreid veel paigaldatud.

Virtsu tuuleparki on esialgu kavandatud kolm tuulikut, millest kaks kuuluvad Saaremaa firmale Roheline Ring ja kolmas Eesti Energiale. Enne generaatorite tegelikku montaaži tuli valada vundamendid, mille läbimõõt on 17 m ja kuhu kulus 11 tonni metalli ning 190 m3 betooni. Tuulikute kõrgus on 63 m ja tiivikute pikkus 44 m. Tuulikud on valmistatud Saksa firmas Enercon, kes toetas Virtsu tuulepargi rajamist 6,5 miljoni eesti krooniga. Tuulikute koguvõimsus on 1,8 MW.

Kui kõik läheb plaanikohaselt, siis esimese tuuleelektri toodavad Virtsu tuulikud oktoobris.

Tagasi artiklite lehele