Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

Aristarch Sinkel 100

14. detsember 2012

Aristarch Sinkeli maja külge kinnitati mälestustahvel
Pärnu Postimees

Eile avati Pärnus Aia 6 maja seinal valgest marmorist mälestustahvel Eesti kirjanikule Aristarch Sinkelile, kes elas selles majas 45 aastat.

Tahvel avati tähistamaks pikka aega Pärnus elanud ja töötanud juristist kirjamehe 100. sünniaastapäeva.

Sinkelit tuntakse enam tema ajalooliste romaanide “Musta risti ikke all” (1956) ja “Mõõgaga mõõdetud maa” (1959) järgi. Tema ajaloolise triloogia kolmas raamat, “Lembitu” jäi pikkadeks aastateks trükivalgust ootama, kuni kirjaniku tütar Astra Jõgeva selle 2008. aastal avaldas.

Mälestustahvli mõtte algataja oli Arnold Anton, tahvli tellis Pärnu linnvalitsus ja valmistas skulptor Rait Pärg.

Sinkel sündis Virtsus, koolis käis Võrus, seejärel Tartu ülikoolis. Oma karjääri alul töötas ta juristina Tartus, Rakveres ja Hiiumaal, kuid alates 1942. aastast asus tööle ja elama Pärnusse, kus ta lõi oma kirjanduslikud teosed.

Mälestustahvli avamisel olid abilinnapea Jane Mets, kirjaniku tütar Astra Jõgeva, Arnold Anton, Rait Pärg ja grupp kirjaniku omaaegseid sõpru-tuttavaid ning tema loomingu austajaid.

Pärnus tähistati kirjanik Aristarch Sinkeli 100. sünniaastapäeva
ERR Uudised

Pärnus tähistati kirjanik Aristarch Sinkeli sajandat sünniaastapäeva. Tema kunagisel kodumajal avati mälestustahvel ja linnakodaniku majas toimus mälestustund.

Aristarch Sinkel sündis 1912. aastal Virtsus, õppis Võrus ja sai juristihariduse Tartu ülikoolist, vahendasid ERRi teleuudised.

Rohkem kui 40 aastat oli tema koduks maja Pärnu südalinnas Aia tänavas, mida nüüd ehib skulptor Rait Pärja valmistatud mälestustahvel. Sinkel lahkus meie hulgast 1988. aastal. Mälestustahvli avamise mõte tuli tema kunagisel kolleegil ja sõbral Arnold Antonil ja Pärnu linna kaasabil sai see teoks.

Aristarch Sinkeli tütar Astra Jõgeva meenutas, et kirjutamine oli isale hobi, leivaraha teenis ta juristina. “Kirjutamine oli talle niisugune asi, et ta lausa pidi kirjutama. Ma ei mäleta oma isa muul viisil, kui kas ta luges, kirjutas või jalutas. Kõik kombineeritud ja see kõik kokku tegi need romaanid,” rääkis Jõgeva.

Sinkeli ajaloolised romaanid “Musta risti ikke all” ja “Mõõgaga mõõdetud maa” ilmusid vastavalt 1956. ja 1959. aastal. Triloogia kolmas osa “Lembitu” jäi aga pikkadeks aastateks käsikirja. “Käsikiri oli valmis juba 1967. aastal, aga see ei läinud trükki. See raamat ilmus alles 2008. aastal, nii et meie, mina ja minu abikaasa ja minu poeg kolmekesi tegime need pingutused, et saaks ikka selle käsikirja kaante vahele,” ütles Jõgeva. Mälestustunnis linnakodaniku majas räägiti Aristarch Sinkelist ja kuulati muusikat.

Tagasi artiklite lehele