Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Eesti esimene tuulepark on Virtsus

Ene Pajula

15. oktoober 2002 Läänemaa Portaal

President Arnold Rüütel ja Saksa Liitvabariigi suursaadik Eestis Jürgen Drüge panid käima esimese kolmest suurest 63 meetri kõrgusest tuulikust. Kohe seejärel käivitusid ka teine ja kolmas. Tuulikud töötavad väga vaikselt, asjatu oli kohalike inimeste mure, et müra hakkab elu segama.

Tuuleenergia kui alternatiivse taastuvenergia tootmise alustamise tähtsust rõhutas juba avamisele saabunud kõrgete ametiisikute hulk. Eesti Vabariigi President Arnold Rüütel, Saksa Liivabariigi suursaadik Eestis Jürgen Drüge, minister Toivo Asmer, Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk, Keskkonnaministeeriumi kantsler Sulev Vare, maavanem Jaanus Sahk ja palju teisi.

Põlevkivi, millele seni on rajatud kogu Eesti energeetika, saab ühel hetkel lihtsalt otsa ja kui me juba praegu ei mõtle teistele energiatootmise variantidele, siis oleme ühel hetkel lihtsalt hädas. Rääkimata sellest, et tuule- päikese- ja veejõul toodetud energia on määratult keskkonnasõbralikum ja puhtam.

“Virtsu tuulepark pole niivõrd äriobjekt, kuivõrd sümbol,” ütles Saaremaa firma Roheline Ring juhatuse liige Tullio Liblik. Kaks kolmest tuulikust kuuluvad Rohelisele Ringile ja üks Eesti Energiale.

Gunnar Okk loodab, et kui praegu moodustab taastuvenergeetika osatähtsus Eesti energiatootmisest 0,2%, siis lähiaastail peaks see viiekümnekordistuma. Üks kolmest Virtsu tuulikust kuulub Eesti Energiale. Ka teisi võimalusi pole kõrvale jäetud – juba praegu rajab Eesti Energia hüdroelektrijaama Jägala joale.

Arnold Rüütel rõhutas, et kuigi põlevkivienergeetika on Eestis domineeriv veel aastakümneid, peaksime lähtuma Saksa ja Taani kogemustest. Eestis on küllalt rannajoont, kuhu maste püsti panna.

Saksamaa Liitvabariigi Majandus- ja Tehnoloogiaministeeriumi osakonnajuhataja Wolfhart von Stackelberg ütles, et Saksamaa Liitvabariik toetab siinsete tuuleenergia seadmete ehitust kokku 931 000 euroga, sest keskkonnasõbralik energiatootmine vastab kõigi Euroopa riikide ja loomulikult kogu maailma huvidele.

Lisaks rahalisele toetusele pakub Saksamaa meile ka Eesti ekspertide väljaõpet, Eesti spetsialistid on kutsutud Saksamaale tuulegeneraatorite tootjate ja kasutajate juurde praktikale.

Tuulikute käivitamise päev oli Virtsus tuulevaikne, puhus vaid 1,5 m/s, aga generaatorid tahavad vähemalt kolme meetrit sekundis. Siiski õnnestus tuulegeneraatorid käima panna ja küllap see tähendabki uue keskkonnasõbralikuma ajastu algust Eestis.

Tagasi artiklite lehele