Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.06.2024

Eesti tuulikuterikkaim vald Hanila sai uue energiapargi

Ivar Soopan

1. november 2008 Lääne Elu

Hanila vallast on saanud kõige suurema arvu elektrit tootvate tuulikutega paik Eestis — koos eile avatud Nelja Energia OÜ kolme uue energiaveskiga on Hanilas püsti 15 tuulikut.

Virtsu külje all tuules sumisevad 33 meetri pikkuste labadega ja 85 meetri kõrgused uued hiiglased toodavad energiat umbes 3000 kodumajapidamisele.

Tuulepargi operaatori Nelja Energia OÜ juhatuse esimees Martin Kruus kiitis Hanila rahvast, et valda on võimaldatud ehitada nii palju tuulikuid. “Lähipiirkonnas on väga palju teisi tuuleparke. See näitab, et siin on leitud kooskõla valla ja energeetikute huvide vahel. Tuuleparke ei ole ühes vallas nii palju mitte kuskil mujal Eestis,” rääkis Kruus.

Hanila vallavanema Arno Peksari sõnul on vallas püsti 15 tuulikut, neist kaht veel häälestatakse. Peagi lisandub rohelist energiat tootvaid masinaid, sest ehitusluba on antud kuue tuuliku püstitamiseks.

“Tuult meil jätkub,” nentis pargi avamisel keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. “Võtke seda nii palju, kui jaksate, püüdke kinni, toppige kaablisse ja saatke inimeste poole teele.”

Minister meenutas, et alles mõned aastad tagasi peeti tuuleenergia arendamist tühjaks ettevõtmiseks. Nüüd on selgeks saanud, et see on asjalik tegevus ning nii mõnedki targad mehed ja asjalikud ettevõtjad on asunud sellega tegelema, rääkis Tamkivi.

“Virtsu 2” nime kandva tuulepargi üks omanikke, endine pankur ja Tallinna linnapea Jüri Mõis ütles, et see on kõige pikem investeering, mida ta teinud on. “Kindlasti lähen enne pensionile, kui sellelt ettevõtmiselt hakatakse dividende maksma,” lausus ta. Ta märkis, et tuulepark on üks kasulik asi ja kõik, kes selles projektis osalevad, saavad oma materiaalseid ja mittemateriaalseid naudinguid tunda.

Martin Kruusi sõnul on Virtsus kasutatud tuulikute tehnoloogia maailma parim. “Kvaliteediprobleeme peaaegu pole. Mõju keskkonnale, nagu näiteks müra, on minimaalne.”

Kruus toonitas kaht tuuleenergia eelist fossiilse energia tootmise ees. “Puuduvad igasugused probleemid kütuse tarnimisel, sest kütust me ei vaja. Ja puuduvad heitmed keskkonda. Iga kord, kui asume tuuleenergeetikat kritiseerima, peaksime korraks mõtlema nende kahe eelise peale.”

Tagasi artiklite lehele