Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

Hanila meenutab oma koolide kirjut ajalugu

Kaire Talviste

16. oktoober 2004 Lääne Elu

Täna vurab seltskond ajaloohuvilisi mööda Hanila valda, et Virtsu kooli 150 aasta juubeli puhul külastada mitutkümmend vana koolimaja või nende kunagist asukohta.

150 aasta eest asutati praeguses Hanila muuseumis Virtsu vallakool, millest on välja kasvanud praegune põhikool. Et auväärset iga vääriliselt tähistada, sõidab ligi poolsada inimest täna mööda Hanila valla paiku, kus on vallaelanikele kolmel viimasel sajandil kirjatarkust õpetatud. Neid kohti on vallas 25.

Mõnes kohas mälestab koolimaja asukohta vaid vundament või kasepuu. Et need kohad ei kaoks inimeste mälust koos viimaste maiste märkidega, on Hanila Muuseumi Selts, eesotsas juhatuse esimees Laine Vesker, need paigad kandnud suurele tahvlile koos ajaloomeenutuste ja fotodega. Koolide teabetahvel avatakse ringsõidu lõpus Hanila muuseumi juures.

Virtsu kool tänapäeval

Lasterikkaim aeg oli Virtsus Nõukogude Liidu ajal, mil 1977/1978. õppeaastal õppis koolis 189 last. Praegu on 112.

Virtsu kooli direktori Olavi Vainu sõnul pole õpilaste arvu kasvu oodata. Ta usub aga, et vallakooli on vaja ja see ei kao kuhugi. Koolis on 17 õpetajat ja kuus klassikomplekti. Kuni kuuenda klassini on liitklassid. Seitsmendast klassist liituvad kooliga Vatla ja Kõmsi algkooli lapsed.

Uhkuse asjad

Direktor tõstis esile kooli muusikaõpetajat Piret Leiumaad ja muusikaklassi juhatajat Anu Kurmi. Kurm õpetab lastele ka klaverimängu. Leiumaa juures käib koos tütarlasteansambel. Lapsed õpivad kitarri, flööti, kannelt ja kontrabassi.

Ajast, mil poiste kehalise kasvatuse õpetajaks tuli Jaanus Getreu, on Virtsu silma paistnud tugevate jalgpallimängijate poolest. Neljal aastal on Virtsu poisid tulnud teiseks Eesti maakoolide meistrivõistlustel.

“Ei ole nii, et kõksivad vaid oma lõbuks,” tunnustas poisse kooli direktor.

Direktor on Hanila patrioot

Vainu annab koolis ise geograafiatunde ja laste soovil korraldab saksa keele ringi. Varem oli koolis ka saksa keele õpe, mis on nüüd asendunud inglise keelega. Endiselt õpetatakse koolis vene keelt.

Pärast kauaaegse direktori Mart Leiumaa surma tuli Vatla koolijuht Olavi Vainu Virtsu direktoriks. “Mart Leiumaa oli tugev majandusmees. Ta ehitas üles kalurikolhoosi ja tänu temale on meil nüüdisaegne koolihoone,” kiitis Vainu. Talle Virtsus meeldib ja ta ei taha sealt mingi hinna eest lahkuda. “Olen Hanila valla patrioot. Mul on siin kodune olla,” lisas ta.

Tagasi artiklite lehele