Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Hanila taotleb raha tööstusala tarvis

Kaie Ilves

26. märts 2013 Lääne Elu

Hanila vald koostöös ettevõtjaiga kavandab Virtsusse ulatuslikku tööstusala juurdepääsutee ja muu tarvilikuga.

„Tegemist on päris uue piirkonnaga, kuhu on mõistlik koondada teatud tüüpi ettevõtteid,” ütles Hanila vallavanem Arno Peksar. Omavalitsus ei hakka tööstusala ise valmis ehitama, vaid teeb kõike ettevõtjatega koostöös.

„Meie ülesanne on masinavärki õlitada ja tagada juurdepääsuteed,” sõnas Peksar. Kui vald teeks üksi või ettevõtjad üksi, siis oleks protsess väga vaevaline, lisas ta. Nüüd on vald taotlenud ettevalmistustööks 10 000 eurot Leaderist toetust, kolmandik pannakse ise juurde. Selle raha eest saab selgeks, kuhu ja kui suur kavandatav ala tuleb ning kui palju ettevõtjaid ja kes kaasatakse. Ka tuleb sõlmida eelkokkulepped maaomanikega, sest kavandatav ala asub eramaal.

„Praegu kaalume kolme võimalikku asupaika,” sõnas Hanila volikogu esimees ja valla suurima tööandja, Kõmsi traaditööstuse juhataja Mardo Leiumaa. Need asuvad Kajaka poe külje all, Puhtu tee kandis ja Virtsusse sissesõidutee ääres. „Need on meil lagedamad platsid, kus on ruumi,” sõnas Arno Peksar. Senist vana tööstusala pole kavas kasutada.

Pole võimatu, et tööstuspark rajatakse kahte kohta, kui huvilisi on rohkem, kui ühele mahub. „Kui nõudluses on näiteks 15 krunti, aga plats välja ei anna,” ütles Peksar. Mardo Leiumaa sõnul on esialgu juttu olnud 4–5 ettevõtjaga. „Neli on nõus, viies mõtleb,” ütles Leiumaa. Kaks ettevõtjat on kohalikud, teised mujalt, on ka välisinvesteeringuid, ütles Leiumaa.

Leiumaa sõnul saigi tööstuspargi idee alguse K.Meti vajadusest laieneda, sest Kõmsil asuvad hooned on amortiseerunud. Virtsusse laienemise plaani pidades selgus, et on ka teisi huvilisi, ja miks mitte siis koonduda, ütles Leiumaa. Tööstusparki võiks tulla ka teenused, söögikoht jms.

Kui kiiresti võiks planeeritaval alal juba midagi näha olla, on esialgu raske ennustada. Kui Leaderist toetust saadakse, on eesmärk selle aasta lõpuks teha eeltööd, ütles Arno Peksar. Tuleva aasta rida oleks detailplaneering, pärast seda võiks riskida projekteerida, nii et paari aasta pärast võiks olla midagi näha. „Kui Leaderist raha ei saada, tuleb mujalt vaadata,” lisas Peksar.

Mardo Leiumaa ütles, et tema on optimist. Päris valmis ei saa enne 3–4 aastat, aga kui kõik sujub, võiks tuleva aasta teisel poolel kopp juba möllata, pakkus ta.

Arno Peksari sõnul on piirkonna arengu võti töökohti loov tööstus: kui pole töökohti, pole tarvis ka valda. „Praegu on meil laias laastus 600 maksumaksjat ja 300 töökohta,” sõnas Peksar. Kui tööstusala arendamine võtab hoogu, peab järele tulema ka elamumajandus. „Ega meil sellega ka midagi hõisata ole,” sõnas Peksar.

Tagasi artiklite lehele