Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

In memoriam Mart Leiumaa 18. 12. 1933 – 17. 10. 2002

18. oktoober 2002 Läänemaa Portaal

17. oktoobri õhtul lahkus pärast pikaajalist rasket haigust meie seast Virtsu põhikooli direktor Mart Leiumaa.
Mart Leiumaa oli erakordse elukäiguga inimene. Neid mehi, kes suudavad veel kuuekümneselt oma elu hoopis uues valdkonnas taas alustada, veel kõrgkooli minna ja seda lõpetada, ei ole just palju.

Mart Leiumaa sündis Mulgimaal Abja-Paluoja külje all. Õppis Tallinna 17. Keskkoolis, oli suur muusikahuviline, mängis viiulit, mandoliini ja klaverit. Tahtis astuda konservatooriumi, kuid Norilskis maha lastud isa pärast teda vastu ei võetud. Pärast sõjaväeteenistust suunati ta juhtima kalurikolhoosi Virtsu Kalur.

Kolhoosiesimehena töötas ta 1959-1976, siis ühendati väikesed kalurikolhoosid Lääne Kaluriks ja Mart Leiumaa jäi juhatama Virtsu osakonda. Kokku moodustab tema tööstaaž kalurikolhoosis 40 aastat.

1987. aastal kutsus Virtsu põhikooli õppealajuhataja Saima Pikkas ta kooli lepingu alusel juhatama koduloo- ja kalapüügiringi. “Ta oli sündinud pedagoog,” ütles Saima Pikkas. See oligi uus algus.

“Algul mõtlesin, et ajaviiteks võin ju mõned tunnid anda, aga ma ei oska ühtegi tööd ajaviiteks teha,” on Mart Leiumaa öelnud intervjuus Õpetajate Lehele.

Nii oligi. 1994. aastal valisid Virtsu põhikooli õpetajad Mart Leiumaa kooli direktoriks. Tundes oma hariduse puudujääke, sooritas ta 1998. aastal Tallinna Pedagoogikaülikoolis, 65-aastasena, eksternina õpetajaeksamid. Vähe sellest, ta pani uuesti õppima kõik Virtsu kooli õpetajad. Kool töötas ise välja nelja-aastase täiendõppeprogrammi “Kooliuuenduslane”, mille pedagoogikaülikool heaks kiitis. See oli ainulaadne võimalus õpetajatel ennast täiendada, sest nii Tallinna Pedagoogikaülikooli kui ka Tartu Ülikooli lektorid sõitsid loenguid pidama Virtsu.

Mart Leiumaa osa on võimatu üle tähtsustada ka Virtsu koolimaja kujundamisel selliseks, nagu see praegu on. Töö algas juba siis, kui Mart Leiumaa oli veel Virtsu kalurikolhoosi esimees. Praegu on koolis kogu Virtsu rahvale avatud kaunis aula, suurepärane raamatukogu, videoteek, hästi sisustatud arvutiklass, väga head õpetajad, sest Mart Leiumaad rahuldas ainult parim. Virtsu põhikooli lõpetanud õpilased on oma haridusteed jätkanud Noarootsi, Gustav Adolfi ja Westholmi gümnaasiumis. Tunnustusena tehtud tööle valiti Mart Leiumaa 1998. aastal Eesti Aasta Õpetajaks.

Ideedest ei tulnud Mart Leiumaal kunagi puudust. Mõte, mis teostamata jäi, on õpilaskodu rajamine kooli juurde. See poleks olnud ainult internaat kaugemal elavatele lastele, vaid ka kodu neile, kellele päriskodu seda ei pakkunud.

Mart Leiumaa kaotus on korvamatu nii Virtsu koolile, Hanila vallale kui ka kogu Lääne maakonna hariduselule. Tema poolelijäänud mõtteid ja töid viivad edaspidi ellu tema kolleegid.

Lääne maavalitsus
Hanila vallavalitsus
Virtsu põhikool

Tagasi artiklite lehele