Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

Jaanalinnupidaja kompab haapsallase eksootikahuvi

Lehte Ilves

17. juuni 2004 Lääne Elu

Kolm Virtsus munetud jaanalinnumuna seisab ligi nädal aega Kastani kaupluses, kuid ostjad vaid näpivad seda kreemjalt läikivat imeasja.

„Püha jumal!” ütles üks ostja muna hinda seirates. Muna maksis 290 krooni, kuid kauplus kavatseb hinda tõsta, sest jaanalinnukasvatajate liidu soovitusel peaks linnukasvataja saama munast vähemalt 300 krooni kätte.

Kastani kaupluse juhataja Ulli Sepp ütles, et kui üks muna maksaks 99 krooni, siis ehk oleks ostjaid.

Eesti üks suuremaid jaanalinnukasvatajaid, Anneli Kuusk Haapsalu lähedalt, ütles, et nemad müüvad oma farmi mune Tallinna suurtes kaubamajades ja seal maksab muna kaupluse juurdehindlusest olenevalt üle 500 krooni.

„Ma ei usu, et Haapsalus on jaanalinnumunadele turgu,” ütles Anneli Kuusk. „Pole vahet, kas muna maksab siin 200, 300 või 500 krooni.”

Anneli Kuusk ütles, et munapühade ajal taheti jaanalinnumune rohkem, kui anda oli. Muu on vaikne aeg.

Kastani kaupluse omanik Toivo Aardemaa ütles, et kaupluse kokad tegid ühest munast omletti ja seda jagus maitsmiseks paarikümnele töötajale. Kolme muna võib ta veel tükk aega rahus müüa — nende aeg saab ümber 1. augustil.

Kolmandat aastat Virtsus jaanalinde kasvatav lasteaednik Elve Lepik sai oma farmist esimese muna 30. märtsil. Nüüd munevad tal kaks lindu ja kaks peaksid kohe hakkama. Üldse on tal seitse lindu: viis emast ja kaks isast.

Jaanalind hakkab munema kaheaastasena ja muneb üle päeva. Selle järgi võib kella õigeks keerata — õhtul kella viie ja kuue vahel on muna kuuri ees maas, ütles Lepik. Et muna kätte saada, meelitab perenaine linnu toiduga eemale ja siis ruttu! — muna kaenlasse ja välja.

Elve Lepik ütles, et linnud on temaga harjunud, aga targem on talvel siiski ühe ja sama jopega talitada. Linnud võõrastavad eriti erksavärvilisi riideid.

Hiljaaegu pääses üks noorlind jooksu ja tekitas alevikus kerget paanikat. Kui pererahvas läks jooksikut koju tooma, tundis tänavail jalutav kõrbelind nad ära ja tuli ise ligi. Peremees võttis soki jalast ja tõmbas linnule pähe — pimedus teeb suure linnu taltsaks.

Virtsu jaanalinnud on talve ilusasti üle elanud. Kui õues oli 30° külma, elasid jaanalinnud kütmata kuuris, ripsmed härmas, aga ei hakanud isegi mitte köhima, kirjeldas Lepik. Algaja linnukasvataja on kaotanud vaid ühe pooleaastase jaanalinnupoja, kes jäi haigeks ja suri. Liha söögiks ei kõlvanud, sest oli antibiootikume täis.

Jõulude ajal müüs Kastani kauplus külmutatud jaanalinnuliha hinnaga 490 krooni kilo. Pood sai kaubast lahti, kui hind langes 99 kroonile.

Eestis on umbes 30 jaanalinnufarmi 300 linnuga.

Tagasi artiklite lehele