Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

Kurevere karjääri ähvardab sulgemine

Tarmo Õuemaa

5. mai 2001 Lääne Elu

Keskkonnaministeerium ei taha anda Partek Nordkalkile Kurevere karjääri laiendamiseks luba, kui ettevõte ei nõustu mitu korda suurema kaevandusmaksuga.

Kureveres dolomiiti kaevandav AS Partek Nordkalk taotles luba alustada geoloogilisi uuringuid kaevanduse laiendamiseks 1. märtsil. Keskkonnaministeerium selleks luba ei andnud.

Partek Nordkalk kaevandab Kurevere karjäärist dolomiiti viiendat aastat. Tootja andmeil tehakse dolomiidist killustikku ja pulbrit, mida kasutatakse põldude väetamiseks. Toodang läheb Virtsu sadama kaudu Põhjamaadesse.

“On andmeid, et Kureveres võiks uurida mitte ainult ehitusliku dolomiidi, vaid ka magneesiumirikka tööstusliku dolomiidi kohta,” selgitas ministeeriumi keskkonnakorralduse ja tehnoloogia osakonna juhataja Rein Raudsep. Kaevandamisõiguse tasu maksab ettevõte ehitusliku otstarbega dolomiidi eest umbes 300 000 kr aastas. Geoloogiakeskuse 1990ndate keskel tehtud uuringule toetudes leiab nüüd keskkonnaministeerium, et Kurevere dolomiidi magneesiumisisaldus võib olla küllalt suur, ja lubab selle liigitada tehnoloogilise dolomiidi alla.

Suur magneesiumisisaldus tõstaks maavara kaevandamise lõivu ligi neli korda. Partek Nordkalki juhid leiavad, et kui kehtestatakse senisest suurem maks, pole kaevandamisel mõtet. Rein Raudsepa arvates laheneb probleem, kui Partek Nordkalk taotleb loa nii ehitus- kui ka tööstusliku dolomiidi varu uurimiseks. Kui Kurevere dolomiit on küllalt magneesiumirikas, ei ole Raudsepa sõnul mõtet toota sellest ehitusmaterjali. “Ka teemantidega võib varblasi loopida, kuid selleks sobib graniiditükk niisama hästi,” tõi ta võrdluse. “Rahaline kaotus on veel suhteliselt väike. Säästva arengu seisukohast oleks see raiskamine.”

Partek Nordkalki tootmisdirektor Jüri Luud ei tahtnud seda teemat kommenteerida. “Igaühel on oma seisukoht. Loomulikult jõutakse kompromissile, kui osapooled on sellest huvitatud. Kui ei jõua, on Kureveres kaevandamisel lõpp,” ütles ta.

Hanila vald võib saada aastas üle poole miljoni krooni lisatulu, kui keskkonnaministeerium nõuab Kurevere karjääri peremehelt magneesiumirikka dolomiidi kaevandamise eest kõrgemat maksu. Mullu laekus Partek Nordkalkilt maavara kaevandamise õiguse eest Hanila valla eelarvesse 230 000 krooni. Kui keskkonnaministeeriumil õnnestub nõuda Kurevere dolomiidi eest maksimumlõiv, kasvab vallale laekuv kaevandusmaks vallavanem Arno Peksari hinnangul 3,5 korda. See tähendaks üle poole miljoni krooni lisatulu.

“Vallal oleks kõrgemast maksust kasu vaid lühikest aega,” ütles Peksar. Hanila jõuaks suurema kaevandusmaksu vilju nautida aasta. Pärast seda vähendaks rahandusministeerium lisatulu võrra oma toetust. “Kui Hanila oleks rikas Harjumaa vald, mis majandaks end ise, riigi abita, oleks kasu igal aastal. Selleks on aga vaja tunduvalt suuremat lisasissetulekut, kui Kurevere karjäär kunagi maksta jõuab,” nentis vallavanem.

Peksari sõnul saab vallavalitsus Partek Nordkalkiga hästi läbi. “Meie huvi on, et Partek jätkaks Kureveres kaevandamist. Kui Nordkalk kaob, kaotab ka Virtsu sadam,” ütles ta.

Tagasi artiklite lehele