Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

Massu sai Jaan Oksa mälestuskivi

Kaie Ilves

12. oktoober 2006 Lääne Elu

Teisipäevast sai Hanila vallas Massus vana kooliaseme kõrvale paika kirjaniku ja koolmeistri Jaan Oksa mälestuskivi.
“Paigaldame mälestustahvli ja puhastame kiviümbruse maa–ala. Võtame maha võsa ja põletame rämpsu, et kivi tee pealt näha oleks,” ütles Hanila kirikuõpetaja Lembit Tammsalu.

Tammsalu töötas teisipäeval mälestuskivi juures koos Virtsu põhikooli IX klassi õpilastega. Kivi paikneb Massu vana kooli aseme kõrval ja on mälestusmärgiks ka tollasele Massu koolile, mis tegutses seal 1884.–1921. aastani. Kunagise koolimaja vundamenti on rohukamara alt veel aimata, kooli asemele aga on 85 aastaga kasvanud kased.

“See on Massu kooli tollal kolmas asukoht, kust kool kolis edasi Massu mõisa ja sealt 1970. aastatel Virtsusse,” ütles Hanila Muuseumi Seltsi esinaine Laine Vesker. Veskeri sõnul võttis Virtsu kool Massu õigusjärglasena kivipaigalduse oma südameasjaks.

XX sajandi alguse kirjanik, nii naturalistiks, (uus)romantikuks kui ka Eesti esimeseks modernistiks nimetatud, kuid siiani lõpuni määratlemata Jaan Oks, kelle looming ehmatas ja ehmatab nii XX kui ka XXI sajandi tavalugejat, töötas Massus koolmeistrina 1905.–1907. aastal.

„Tema oli esimene, kes hakkas Massu kooli juures peenraid tegema,” ütles Vesker, kelle sõnul on Oksast kohalike seas järel veel elavaid mälestusi, mida uurida ja üles kirjutada. Mõttele mälestuskivi paigaldada tuli elupõline Mäense mees, Massu kooli õpetaja ja kodu–uurija Eimar Kaasik. „Kivigi on siitsamast Voose kandist,” ütles Vesker. “Meestel läks tükk aega, et sobivat sileda pinnaga rahnu leida, mis mälestusplaati kannaks.”

Lapsed ehitasid kraavile ka väikese purde, et mööduja tee pealt mälestise juurde pääseks. Virtsu põhikooli direktori Olavi Vainu sõnul huvitab kodulooline tegevus lapsi. „Vägisi me kedagi ei aja,” ütles Vainu.

„Endal ka pärast hea vaadata, kui üks paik on korras,” ütles Virtsu põhikooli IX klassi poiss Siim Hiieväli, kes on kaaslastega korrastanud ka Hanila kirikuaeda ja Hanila muuseumi raamatukogu.

Enne tööd mälestuskivi ümber kuulasid lapsed koolis kirjandustundi Jaan Oksast. „Sain teada, et ta oli kunagi Massu kooli õpetaja,” ütles Hiieväli ja lisas: „Ta ise oli ka õpetaja poeg.” Oksa luuletusi iseloomustas Hiieväli kui jõulisi, tolle aja kohta jahmatavaid ning julge sõnakasutusega tekste.

Virtsu kooli IX klassi tüdruk Annike Palm tundis uhkust, et Massus on töötanud kirjanik. „Põnev on ka,” ütles Palm. Tüdruk ise on üle aasta uurinud Rame küla ajalugu. „Huvitav on teada saada, missugune oli kunagi minu kodupaik,” ütles Palm.

Mälestuskivi paigaldus on osa Hanila Muuseumi Seltsi ja Virtsu kooli mullu käivitunud ligi 20 000 kroonisest koduloolisest ühisprojektist. 14 000 krooniga toetas projekti Balti–Ameerika Partnerlusprogramm.

Tagasi artiklite lehele