Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

Muuseumiöö „Öös on Vabadust“

Jüri Mõniste

7. mai 2024

Virtsu muuseum kutsub osa saama muuseumiööst 18. mail kell 16.00-22.00. Virtsu muuseum asub Virtsu mõisatallis aadressil Kaare 4, Virtsu, Pärnumaa.

Avatud on Virtsu muuseumi varahoidla. Muuseumikogudest on koostatud väljapanek erinevatest lubadest ja dokumentidest, mis piirasid või võimaldasid vabadust nõukogude ajal. Virtsu muuseumi raamatukogu esitleb raamatuid Lennart Merist.

Talligaleriis on vaatamiseks 2 näitust Fenno-Ugria kogudest:

  1. „Veelinnurahvas“ Lennart Meri filmirännakud 1969-1988. Teabenäitus toob vaatajateni Lennart Meri legendaarsete soome-ugri rahvastest vändatud dokumentaalfilmide (“Veelinnurahvas”, “Linnutee tuuled”, “Kaleva hääled” jt) sünniloo ja tutvustab meie hõimurahvaste kultuure. Näitus põhineb reisidel tehtud fotomaterjalil, mille juurde on tekstid kirjutanud ekspeditsioonil osalenud helirežissöör Enn Säde. Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke.
  2. „Mune veelinnu pesast“ Tõnu Seilenthali fotod 1968-1971. Teeneka fennougristi, Tartu ülikooli emeriitdotsendi Tõnu Seilenthali fotodel aastatest 1968-1971 on jäädvustatud hetki meie sugulasrahvaste – neenetsite, komide, hantide, maride, vadjalaste, karjalaste, aga ka eestlaste elust. Enamik fotosid on üles võetud Lennart Meri filmiekspeditsioonidel soome-ugri rahvaste juurde, kus Tõnu Seilenthal oli konsultandiks. Näituse fotode negatiivid on digitaliseerinud ja korrigeerinud filmide helirežissöör Enn Säde.

Kell 18.00 Dokumentaalfilm „Tantsud Linnuteele“, 2010, kestab 60 min. Režissöör on Jaak Lõhmus. Filmis jälgitakse Eesti presidendi Lennart Meri filmimehe-perioodi alates 1964. aastast, mil ta töötas Tallinnfilmis ja arendas Eesti-Soome koostööd filminduse vallas. Keskmes on filmide “Veelinnurahvas”, “Linnutee tuuled”, “Kaleva hääled”, “Toorumi pojad” ja “Šamaan” valmimist, samuti puudutatakse valmimata jäänud projekti paadist kui kommunikatsioonivahendist ja teistest ideedest.

Kell 19.00 Vestlusringis mälestused ja meenutused Lennart Merist. Major Madis Morel töötas Lennart Meri presidendikantselei protokolliülemana.

Kell 21.00 Lootsik annab vabaduse liikuda. Madalapõhjaga puupaaditest ehk lootsikust räägib Allan Jürgens.

Muusikat teevad Andri Lobjakas ja Vello Tüür.
Avatud Virtsu Arenguseltsi kohvik VASK.
Sissepääsu tagab vabatahtlik annetus mõisatalli arengusse.

Pärnust Virtsu suunal väljub buss kell 15.30 Uue kunsti muuseumi eest.

Tagasi artiklite lehele