Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

Noored belglased Läänemaad avastamas

Andreas Eerik

20. juuli 2023

11. – 18. juulil käisid belgia skaudid Läänemaal vabatahtlikku tööd tegemas. Belgias on skautide organisatsioonid populaarsed, pakkudes paljudele noortele võimalusi teha vabatahtlikku tööd, külastada eri kohti, saada teadmisi looduses ellujäämise kohta jpm. 

17 belgia noort otsustasid just Eestisse tulla. Senise rühmaga tutvusid nad pärast karantiiniperioodi umbes aasta tagasi. Belgias on neil kogemusi teiste seas vanadekodus töötamise, looduse koristamise, laagrite korraldamise näol. Eestis tegid nad eripalgelisi töid – uuendasid Virtsu lasteaia õueatraktsioone, puhastasid ja aitasid korraldada Virtsu mõisahoone hobimuuseumit, harvendasid Virtsu tuulepargis männipuid, aitasid kohalikke puudeladumisel, toimetasid Salevere Salumäel, kus nad ka ööbisid. Huvitava projektina valmis Salumäele reflektsioonirada, milleks noored projekteerisid sobivad visandid, tutvustasid neid ja sobivaima ka ellu viisid. Tööga saadi kiiresti valmis ning üldine meeleolu oli positiivne ja motiveeritud. Noored laulsid prantsuskeelseid laule, kuulasid muusikat, tantsisid, kuid selle kõrval tegid nad rühmana tänuväärt ja tubli tööd. Tööle lisaks külastasid noored Läänemaa erinevaid paiku – Virtsu mõisatalli, Mutionu Baari, Lihula mõisa, Matsalu rahvuspargi külastuskeskust, kus nähti konni,  sõideti paadiga Tuudi ja Kasari jõel. Viimasel päeval käidi Rannarantsos, kus loomade lähedus pakkus armsa ja meeldejääva kogemuse ja viis tööraskuse meelelt.

Üldiselt meeldis noortele Eesti senise kogemuse põhjal väga. Eriti muljetavaldav oli nende arvates Eesti puhas loodus ja tühjus – s.t leiab kohti, kuhu ei ole ehitatud. Üllatav oli neile ka meri, kus võis täitsa ujuda (ja ujutigi), vesi oli kusjuures soe ja nauditav. Prooviti ka eesti õlut, mis belgia õlu kõrval suurem asi ei olnud. Igal õhtul tehti sauna ja hoiti rühmatunnet erisuguste mängudega – noolemängust libahundi mänguni, õpetasin ka Eesti mänge ja kombeid. Pärast töötegemist Läänemaal suundusid noored edasi Saaremaale, kus nad peatusid paar päeva. Reisi Eestisse lõpetavad nad Tallinnas, kus kindlasti külastatakse Linnahalli, Vanalinna, Telliskivi jpm noori köitvaid kohti. Noored olid rahul, kuigi nende sõnul oli neil liiga palju vaba aega, siis seda kompenseeris suurepärane ja mitmekesine toit. Noored olid tänulikud ning loodetavasti nad täidavad enda lubadust saata Jüri Mõnistele postkaarte maailma eri paigust.

5 fotot Ireen Kelder
4 fotot Andreas Eerik

Tagasi artiklite lehele