Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
14.11.2024

Nordkalk kutsus lapsed külla

Lehte Ilves

17. mai 2011 Lääne Elu

Kaks bussitäit Lõuna–Läänemaa koolilapsi sai näha, kuidas käib Esivere karjääris paekivi kaevandamine.

Läinud reedel olid Kurevere ja Esivere paekarjäär täis helkurveste, kiivrit ja kaitseprille kandvaid Lõuna–Läänemaa koolilapsi, kes tulid Nordkalki kutsel vaatama, kuidas käib üks maavara kaevandamine.

Kõige põnevam vaatepilt kahele bussitäiele koolilastele oli lõhkamine. Seda tehakse Esivere karjääris kolm korda kuus. Siis lastakse korraga õhku nii palju paekivi, et seda jagub 1,5 nädalaks. See tähendab, et ekskavaator tõstab purustatud kivid kallureile ja need veavad selle masinasse, mis purustab kivid killustikuks. Killustik veetakse Virtsu sadamasse laevale. Nii käib töö öösel ja päeval.

Lõhkamiseks puuritakse kivisse 6 m sügavused augud ja täidetakse lõhkeainega. Ühte auku läheb 30–40 kilo lõhkeainet, kokku kulub ühe lõhkamise tarvis 3,5–4 tonni lõhkeainet, tutvustas lõhkamistöid tegeva Voglers Eesti töötaja Viive Tuuna. Kivid võivad lennta 300–400 m kaugusele.

Lastele näidati lõhkamist 800 m eemalt. Mõne sekundi kestnud kume kärgatus kõrvu ei lukustanud, aga vägev tolmupilv oli küll visa hajuma.
Nordkalk annab karjääris tööd 23 inimesele. Peale nende on veel 10–15 kallurit, millega veetakse killustikuks purustatud kivi Virtsu sadamasse, kust see viiakse laevaga Saksamaale Rostocki, Euroopa suurimasse väetisetehasesse Yara. Paekivijahu läheb Euroopasse põldude lupjamiseks.

“95% kaevandatud kivist läheb Eestist välja,” ütles lastele kaevandust tutvustanud karjääri juhataja Jüri Luud. Esivere ja Kurevere karjääri paekivi on hinnatud väetisetoore, sest sisaldab palju magneesiumi.

Kurevere karjäär on oma võimalused ammendanud ja sellest saab suur veekogu. Esivere karjäär on alles 7–8 hektari suurune järskude 6-meetriste seinte ja sileda paepõrandaga plats, aga et seal võib kaevandada 75 ha, kulub selleks oma 30 aastat.
Ringkäik karjääris lõppes väikese konverentsiga Kõmsil, kus Nordkalki tootmis– ja tehnikadirektor Toomas Post rääkis dolokivi ajaloost ja Tiina Väärtnõu TTÜ mäeinstituudist Eesti maavarade kasutusest ja kaevandamisest.

Nordkalk korraldas lahtiste uste päeva, et tähistada 13.–15. maini kestnud Euroopa mineraalide päeva ja tutvustada lastele nende kodukohta.

Tagasi artiklite lehele