Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Õhuke väinajää ei peata hulljulgeid juhte

Monika Puutsa

16. veebruar 2010 Meie Maa

ASi Saaremaa Teed mehed pole ainsad, kes Suure väina jääd testivad. Vaatamata sellele, et ametlikku jääteed Muhu ja mandri vahel avatud ei ole, leidub neid, kes üle Suure väina sõita julgevad.

Meie Maa laupäevase uudise “Suure väina jääteed ilmselt ei tulegi” internetiversiooni kommentaarides kirjutab nime “Virtsukas” kasutanud lugeja, kuidas sõitis maasturiga üle jää Muhusse ning käis Kuivastu baaris kohvitamas.

“On olemas üks nn sobrune koht,” kirjeldab “Virtsukas” jää seisundit. “Praeguse tehnikaga sobru maha lükata ja jää paksus tuleb sellise külmaga, mis vajalik.” Kommenteerija lisas, et tema mõõtmise järgi oli kõige õhem koht 26 cm – jäätee avamiseks täiesti piisav.

ASi Saaremaa Teed teemeister Vilmar Laak leidis, et “Virtsuka” juttu jääolude kohta siiski uskuda ei maksa. “Selle sobru all on vaid kakskümmend sentimeetrit jääd, mida džiibiga sõites ei näe,” märkis teemeister. “Kust tema selle 26 cm mõõtis, ma ei tea. Mõõtsime tagasi tulles ka džiibimehe raja paksused ja saime seal paksuseks 18–23 sentimeetrit. Ääres võib muidugi paksem olla.”

Saaremaa Teede juhatuse liikme Üllar Seemani sõnul pole selles, et keegi enne ametliku talitee avamist üle jää sõidab, midagi uut. “See on alati nii olnud, et enne ametliku jäätee avamist sõidetaksegi mitteametlikult üle,” nentis ta.

Jäätrass Suurel väinal loodetakse siiski avada

AS Saaremaa Teed pole lootust Muhu ja mandri vahel talitee siiski avada maha matnud, jätkates Suure väina jää seisukorra kontrollimist.
“Kindlalt öelda, et jäätrassi sel talvel ei tule, ma ei saa,” lausus ASi Saaremaa Teed juhatuse liige Üllar Seeman. “Lootus on, et lume all olev vesi külmub. Kui tegime Saare- ja Hiiumaa vahel trassi, olime täpselt samas seisus: jää oli teatud kohtades õhuke, aga vesi tuli peale, lumekiht vajus või külmus ära ja jää oligi olemas.”

Seemani sõnul pole süüdistustel, nagu ei tahaks Saaremaa Teed “kellegi kõrgema käsul” trassi avada, tõepõhja all. “Meil on tegemist äriettevõttega, meil on leping tellijaga ja igal juhul on meie eesmärk trass teha – nii ettevõtte kui saarlastena,” kinnitas ta. “Seda vastutust aga, et avada jäätee sellise paksusega, millega seda ei tohi teha, ei saa meie võtta ega luba meil seda teha tellija – riik.”

“Midagi ei ole paremaks läinud – väga laias ulatuses on vesine jääsupp peal,” tõdes eile jää seisundit kontrollinud teemeister Vilmar Laak.
ASi Saaremaa Teed töötajad ja maanteeameti esindajad käivad Suurel väinal jää paksust mõõtmas vähemalt kolm korda nädalas.
Eilne mõõtmine näitas kõige õhema koha paksuseks 17 cm.

Tagasi artiklite lehele