Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Polli talus tehakse maailmatasemel kultuuri

Kaire Korpe

22. september 2001 Lääne Elu

Kilomeetrite kaugusel suurtest linnadest, Pivarootsis Polli talus, saab nautida maailmatasemel kultuuri ja näha kuulsusi laiast maailmast. Polli talu perenaine, lavastaja, koreograaf ja tantsija Marika Blossfeldt korraldab kolmandat suve oma talus kursusi, loenguid ja tantsuetendusi.

“Suve alguses oli Lihula koolitüdrukute laululaager. Siis võtsime ette uue tüki koos Austraalia ansambli Kiri-uu ja Eesti koreograafi-tantsija Rene Nõmmikuga,” ütles Blossfeldt.

Aino Kallase “Hundimõrsja” aineil valminud rahvusvahelist multimeedialavastust sai Polli talus näha juuli lõpus, aga sellega käidi ka “Dance across borders’i” festivalil Göteborgis.

Augustis andis Polli talus etendusteseeria koreograaf Yoshiko Chuma Jaapanist. Tantsijaid oli Iirimaalt Ameerikast ja Eestist.

Viimased kolm nädalat olid Polli talus õppelaagris koreograafid Baltimaadest ja Ida-Euroopast.

“Konkurents oli suur, valisime 30 tahtjast välja 11 noort,” ütles Blossfeldt. Tantsijaid oli Mongooliast, Aserbaid?aanist, Moldaaviast, Venemaalt, Ukrainast, Poolast, Leedust, Lätist ja Eestist.

Polli talu muusikastuudios lindistati selle tarbeks muusika, videod ja kostüümidki on kohapeal koreograafide endi tehtud. Tantsuprogrammi esimene etendus oli neljapäeval, teine on täna õhtul.

Hanila muuseumi juhataja Laine Vesker ütles, et see oli kõige vahvam etteaste, mis kolme aasta jooksul on Polli talus olnud.

“Kava polnud väga abstraktne ega kitsale ringkonnale,” kirjeldas Vesker. “Rohkem nagu karaktertants.”

Veskeri meelest oleks võinud rohkem inimesi olla, sest tippkultuur, mida saab vaadata Prantsusmaal, Ameerikas või Rootsis, tuuakse lausa koju kätte.

Polli talu tänavuse kultuurikava lõpetab sügisene muusikafestival, kus esinevad heliloojad-muusikud New Yorgist ja Eestist, aga ka kohalikud elanikud.

Hanila muuseumi juhataja Laine Veskeri sõnul on festivalile esinema kutsutud 90aastane laulumemm Salme Valdmets, küla pillimehed, Virtsu kooli folkloorikoor Kullerkupud ja Kõmsi kooli õpetaja Vello Tüür, kes mängib akordioni.

“Marika suhtleb kõigiga ja saab külaga väga hästi läbi,” kiitis Vesker. “Inimesed on ta omaks võtnud.”

Marika Blossfeldt elab ja töötab New Yorgis. Ta on Ameerika minimalistliku muusika vanaisana tuntud La Monte Youngi isiklik assistent. “Puhata ei jõua,” tõdes Blossfeldt. Raha on vaja, et ehitada üles Polli talu ja kõrvalhooned.

1996. aastast on katuse alla saanud mitu kõrvalhoonet. Vana küün on muudetud uhkeks tantsustuudioks, lauta ehitatakse ateljeestuudiot.

“Tahan luua keskkonda, mis on soodne loominguliseks tööks,” ütles Blossfeldt. “Otsisingi kohta, mis oleks mere ääres ilusa looduse keskel, rahulikus kohas.”

Polli talu keskkond meeldib koreograafidele väga. Koreograafi ja tantsuõpetaja Douglas Dunni meelest on Polli talu inspireeriv.

“Marika on ümber lükanud arvamuse, et kunst kaotab oma tähtsuse, kui see suurte stuudioseinte vahelt välja viia,” arvas Dunn, kelle meelest saab kunst Polli talus sügavust juurde.

Vaata ka Polli talu veebilehte

Tagasi artiklite lehele