Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

Saarlased teevad Virtsu kolm tuulikut

Andrus Karnau

18. juuli 2002 Lääne Elu

Kadakasele rannaribale Virtsust edelas püstitatakse lähinädalail kolm tuulegeneraatorit. Praegu on seal pinnas pahupidi pööratud ja mürisevad ehitusmasinad.
Foto: Arvo Tarmula

Saaremaa ehitusfirma püstitab Virtsu kolm tuulegeneraatorit, mis annavad kava kohaselt esimest korda elektrit selle aasta oktoobris. Ehitus algas kaks nädalat tagasi, üleeile oli valatud ühe tuulikumasti vundamendi alus, kahe masti vundamendi betoonitöö ettevalmistus käis.
Virtsu tuulepark tuleb esialgu kavandatust poole suurem: kahe asemel tuleb kolm tuulikut. Kaks tuulikut kuulub Saaremaa firmale Roheline Ring, üks Eesti Energiale. Generaatorite võimsus on kokku 1,8 MW.

„Rohelise Ringi valisime koostööpartneriks, sest neil oli sobilik maa,” ütles Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte direktor Martin Kruus.

Kahe tuuliku rajamist toetab Saksa tuulikutootja Enercon 420 000 euroga. Kruusi sõnul annab Saksa partner tagastamatut abi, mis katab 40% kahe tuuliku maksumusest. Rohelise Ringi juhatuse liige Tullio Liblik ütles, et kolmanda tuuliku püstitab Roheline Ring oma kapitaliga.

„Võtame laenu Hansaliisingult. Finantseerib ka minu investeerimisfirma Saarte Investeering,” ütles Liblik.

Rohelise Ringi esindajad on varem öelnud, et kolm tuulikut kokku maksavad ligi 1,8 mln USA dollarit. Liblik kinnitas, et osaliselt finantseerib ta projekti mahlatootja Ösel Foodsi aktsiate müügist saadud rahaga.

Virtsu tuulepargi peatöövõtja on Rohelise Ringi teise omaniku Ants Inki ehitusfirma Veemaailm Inc. Firma töödejuhataja Päivo Peljo ütles, et tuulikute paasile toetuva vundamendi läbimõõt on 17 m. Ühe vundamendi valamiseks kulub 14 t metalli ja 170 m³ betooni, ütles Peljo.

„Muret oli kolmanda vundamendiga, sest pidime murdma viltuse paekihi, et pinnas oleks tasane,” ütles Peljo.

Hinnanguliselt toodab üks Enerconi generaator aastas 1600 MW/h elektrit. Eesti Energia hinnangul on projekti tasuvusaeg ligi 10 aastat, tuulikute eluiga on 20 aastat.

Enerconi 0,6 MW tuulegeneraatori terasmast on 63 m kõrge, kolme labaga klaaskiust tiiviku diameeter on 44 m. Tuulik toodab elektrit, kui tuult on vähemalt 2,5 m/s. Kui tuul paisub üle 25 m/s, rakendub pidurdusmehhanism.

Tiivik teeb 18–34 pööret minutis. Labaotsa liikumiskiirus võib ulatuda 78 m/s.

Tagasi artiklite lehele