Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Saartelt. Puhtu saar

20. juuli 1921 Kaja

Puhtu saar on looduse poolest üks ilusamatest kohtadest meie kodumaal. Virtsu poolsaarest, Vana Virtsu mõisa kohalt, lahutab saart mannermaast ainult kitsas merekael, kuhu sild peale tehtud, mille tõttu saarele pääsemine üsna hõlpus on.

Puhtu saar on isegi väljaspool kodumaad kaugelt tuntud; saarel käib iga aasta hulk looduseteadlasi, sest seal on taimed, mida igas kohas mitte ei leidu. Saar on umbes 10 tiinu suur, kaetud mitmekesise lehtpuu metsa, ilupõõsaste ja lilledega. 1917. aastal põletasid vene kasakad suured suvemajad maha, kuna ainult pargivahi maja ja kaks vähemat suvemaja alles jäi.

Ühes suvemajas olla omalajal Saksa kirjanik Schiller elanud, missugune hoone pärast kasakate saarelt lahkumist kaunis kordas on olnud. Nüüd aga on kohalikud elanikud sellel majal uksed ja aknad ühes lengidega ära hävitanud, niisama ka Schillerile 1813. aastal ülespandud monumendi kallal oma hävitustööd teinud ja kirjaniku peakuju aluselt ära kiskunud. Niisama on ka teised pargis olnud monumendid ära hävitatud.

Mineval talvel on kohalik metsaülem ühe suure hiiglatamme, känd üle arssina jäme, veski võlviks maha lasknud raiuda, selle peale vaatamata, et tammemetsa mujal ohtralt olemas on; peale selle kasvab saarel suurepäraline kadakas, rinna kõrguselt 10 tolli jäme, mille kohta ka Saksa literaturis kirjeldust võib leida ja mida tingimata alles peaks hoidma.

Tagasi artiklite lehele