Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Tõukeratastel läänlased jõudsid Ateenast Virtsusse

Kelli Seiton

11. juuli 2009 Lääne Elu

Kolmapäeval jõudsid kaks Virtsu meest koju ligi kaks kuud kestnud reisilt, mille jooksul läbisid nad tõukeratastega ligi kolm ja pool tuhat kilomeetrit.
Mõnikümmend kilomeetrit enne Virtsut oli spidomeetritel ees number 3430, päevas sõitsid mehed 80–130 km. Keskmine kiirus täiskasvanute tõukerattaga sõites oli 20 km/h. Suurim kiirus reisil oli 75 km/h, mis saadi kätte Olümposelt allatulekul.

Ebahariliku reisi tegid läbi Virtsu mehed Silver Knäzev ja Rivo Aruksaar koos saarlase Heiki Hansoga. “Kõik tundub võimatu, kuni seda tegelikult tegema hakkad,” ütles Knäzev.

“Mina olin sel kevadel enne reisi üldse umbes kaks kilomeetrit sõitnud,” ütles Rivo Aruksaar.

Meeste esimene suur katsumus oli keha kohandamine uute oludega. Vahel oli tahtmine 10tunnist sõidupäeva üldse mitte alustadagi. Kui alguses valdas mehi vasikavaimustus, siis varsti tekkis rutiin, mida nad töölkäimisega võrdlesid.

Kreekas pidid mehed harjuma kuumema kliimaga, mis oli kohati üle 35 kraadi. “Aga kui Poola jõudsime, siis oli järsku pluss kümme ja kõva vihm,” ütles Silver Knäzev. Poolas olid tol hetkel suured üleujutused, ratturid olid oma sõnul seitse päeva järjest läbimärjad.

Meelde jäid tõukeratturitele Ungari väikesed teed, mis põldude vahel joonlauana kümnete kilomeetrite pikkuselt jooksid, ilma et ükski kurv vaheldust oleks pakkunud.

Kui mehed ise sõitsid turvaliselt – kandsid neoonrohelist vesti ja kiivrit, mille küljes oli viimasel sõitjal tuli -, siis Rumeenias ja Poolas ei huvitanud see veoautojuhte. “Nad sõitsid ikka halastamatult,” ütles Hanso. Õudne oli sõita ka Kreekas, kus teeääred hukkunute riste täis olid.

Üheks ootamatult raskeks ülesandeks osutus regulaarne blogipidamine, mida olid mehed varem lubanud. Bulgaarias–Rumeenias internetti naljalt ei leidnud. Meeste blogid leiab internetist aadressil www.taldmaha.com.

Oma reisil ületasid mehed kolm suuremat mäeahelikku: Kreeka Olümpose mäestiku, Rumeenia keskosas Karpaadid ning Slovakkias Tatrad. “Kreekas käisime mõnikord terve päev ülesmäge, tõukeratas käekõrval,” ütles Hanso. Teekond läbis ka Bulgaaria, Ungari, Poola, Leedu ja Läti.

Reis läks matkaliste sõnul maksma üle 100 000 krooni, mis saadi kokku sponsorite abiga. Sellest üle poole läks matkavarustuse, kindlustuste ja tõukerataste peale. Lõunas ööbisid mehed magamiskottides lageda taeva all, esimene hotelliöö oli Bulgaarias.

Mullu augustis sõitsid mehed tõukeratastega Narvast Orissaarde. Proovimatkal läbiti nelja päevaga 418 km.

Tõukerattamatka lõpp–punkt on Orissaare, kus elab Heiki Hanso ja kust on pärit Silver Knäzev, kes hiljem Virtsu kolis

Tagasi artiklite lehele