Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

Väliskapital toob Hanilasse kaks tuulikut

Kaire Korpe

11. veebruar 2003 Lääne Elu

Saksa ja Taani kapitalil põhinev OÜ Renewable Energy Group püstitab tuleva aasta suveks Virtsu lähedale Rõustesse kaks 1,5 MW tuulegeneraatorit. „Kui kõik laabub, võib sügisel ehitus alata. Valmis loodame saada tulevaks suveks,” ütles Renewable Energy Groupi projektijuht Jana Morozov. Osaühing on Eestis registreeritud eesmärgiga hakata tootma tuuleenergiat.
„Kui kasutegur osutub väga väikeseks, pole uued projektid tõenäolised,” vastas Morozov küsimusele, kas on mõeldud ka laienemisele.

Praegu riigikogus arutluses olev elektrituruseadus sätestab elektri kokkuostu uue hinna. Eesti Energia alternatiivenergia osakonna juhataja Martin Kruusi sõnul on praegu veel kinnitamata hind ligi 80 senti.

Tuuletootmisest Läänemaal on huvitatud paljud ettevõtjad. Martin Kruusi sõnul on Eesti Energiale laekunud avaldusi koostöölepingu sõlmimiseks 90 MW võimsuse kohta. Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni (ETEA) hinnangul kataks see 3,3% Eesti elektritarbimisest. Ühe megavati installeerimise hind on ligi 20 miljonit krooni, seega nõuab 90 MW investoreilt kaks miljardit krooni.

2004. aastaks plaanib OÜ Energoconsult püstitada Keibu valda Harju– ja Läänemaa piiril kuue tuulikuga 12 megavatise tuulikupargi. Ka Nõva valla elanikud võivad Harjumaa tuulikuid oma koduakendest imetleda.

„Tuulepargi rajamisele eelneb pikk ja vaevaline töö, mitte kõik ei saa sellega hakkama,” kinnitas OÜ Energoconsult tehnikadirektor Jaan Mell. „Mõnes mõttes tegelevad sellega fanaatikud, sest ega tuulikutega kohe pururikkaks saa,” ütles ta.

Mell kinnitas, et ka nemad on Läänemaa vastu huvi tundnud. „Peame Läänemaal üht kindlat kohta silmas,” lisas ta. Eestis on küll teisigi tuuliseid kohti, kuid sageli pole seal elektriliine.

Mullu oktoobris sündis Saaremaa firma Rohelise Ringi ja Eesti Energia koostöös esimene kolme tuulikuga tuulepark Virtsus.

Ants Ink Rohelisest Ringist kinnitas, et praegu laabub Virtsus kõik plaanipäraselt. „Tuulikute tasuvus on ligi neliteist aastat, praegu maksame laenu tagasi,” ütles Ink. Inki ei häiri, et nüüd tahavad ka välismaalased Virtsu tuulest kasu lõigata, sest „tuult jätkub kõigile”.

Hanila vallavanema Arno Peksari sõnul häirivad Virtsu tuulikud kohalikke vähe. „Mulle on kaevatud, et tuulikud hakivad päikest,” nimetas Peksar ühe ebameeldiva külje. See tähendab, et kui päike on otse tuulikute taga, lõikavad tiivikud valgust. Peksari sõnul pole tuulikud ohustanud ka lindude elu.

Tagasi artiklite lehele