Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
5.06.2024

Virtsu automajandis alustab kahemehe plastaknatööstus

Andrus Karnau

20. märts 2003 Lääne Elu

Virtsu automajandi garaaži peitunud aknatehas meenutab ulmefilmis nähtud kosmoselaeva. Eredalt valgustatud ruumi seinad ja lagi on kaetud kilega, seintel veiklevad fooliumitahvlid.

„Kile valik oli kehv, must on tume ja pime,” ütles Elmo Kivisalu (27), üks kahest OÜ Kvaliteetakna omanikust. Koos partneri Indrek Idvaniga (28) alustas ta jaanuaris Virtsu automajandi garaažide rookimist.

Suure ruumi soojustamiseks remontisid nad keskküttekatla ja soojatorud ning energiasäästuks katsid ruumi kilega. Radiaatorite taha paigaldasid soojust peegeldava fooliumi.

„Arvasime, et siis kaob sooja vähem külma kiviseina,” ütles Kivisalu.

Neljapäeval seadistasid Kivisalu ja Idvani aknaraami freesi. Esimesed aknad, mis üleeile küll veel valmis ei olnud, on kompanjonidel müüdud. „Üks tallinlane ostis oma majale,” ütles Idvani.

Rõhuvad kvaliteedile

Plastakende valmistamine on kõrvaltvaatajale imelihtne. Kuuemeetrine sobiva kujuga plastprofiil saetakse vajaliku pikkusega juppideks, juppidesse puuritakse augud, siis sulatatakse kokku. Plastraamil freesitakse sulatamisjäljed, paigaldatakse tihendid ja klaaspakett. Ja võibki akna majale ette panna.

Kivisalu ülesanne on tehase toodangut müüa ja juhtida. Idvani on aknaspets.

„Töötasin Tallinnas plastaknatööstuses. Seal sain kogemuse ja nägin, mis valesti tehti,” ütles Idvani. „Siin tahame töökorralduse muuta efektiivsemaks, saada hakkama väiksemate investeeringutega. Firma nimigi ütleb, mis on meie eesmärk.”

Kahe kuuga on partnerid kulutanud ruumide remondile ja sisseseadele ligi 300 000 krooni. Akende valmistamiseks vajalikud metallist töölauad keevitati kokku Virtsus — Kivisalu alustatud metallitöökojas.

Sepikojast õlipüüdur

Kivisalu võttis oma Tallinna tehnikaülikooli inseneridiplomi ja metallifirmades omandatud müügimeheteadmised ning hakkas mullu sügisel metallkonstruktsioone tootma Virtsu automajandi sepikojas.

Mullu sügisel oli seal ametis kümme meest. Tehti mitmesuguseid metallkonstruktsioone Norra laevafirmadele ja autoremontijatele. Neljapäeval käis vaikne nokitsemine ühe Norra laevale mineva õlipüüduri kallal.

„Praegu on enamasti vaikus. Sügisel oli veel kõik hästi,” ütles Kivisalu. „Kaks kuud pole arvestatavat tööd olnud, eks me ürita leida. Väikeettevõtja elu on üks päev korraga, paraku.”

Oma osa vaikuses on ühe endise partneri majandusraskustel.

Tallinlased kodus

Kivisalu ja Idvani on Virtsust pärit, kuid aastaid Tallinnas töötanud.

„Kõik lähevad Virtsust minema, meie tahame vastupidist tendentsi näidata ja otsa lahti teha,” ütles Kivisalu.

Kivisalu näitas oma sõrmes abielusõrmust, Idvani ütles, et tal sõrmust ei ole, aga see–eest on poeg.

Plaanid on neil suured. Virtsu alevikku Tallinna maantee ääres tuleb müügikontor. Kui äri edeneb, on kavas garaažid osta praeguselt omanikult ja ehitada suur ladu ning garaažidele teine korrus kontori jaoks.

„Teise korruse kontoriruumide akendest avaneb ilus vaade merele,” ütles Kivisalu.

Hanila vallavanem Arno Peksar arvas, et kui aknatööstuse omanikud väikselt ette võtavad, võib neil olla lootust püsima jääda.

„Väikesemahulise tööstuse tegemine on reaalne ja ma väga pessimistlik ei ole,” ütles Peksar. „Suured aknategijad müüvad enamasti välisturule, väikesed siseturule. Teinekord meeldib majaehitajal endale aken ka ligidalt tuua.”

Tagasi artiklite lehele