Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Virtsu elanikud nakatusid seni teadmata viirusse

Ivar Soopan

13. juuni 2009 Lääne Elu

Virtsu elanikud kurdavad nädal tagasi alguse saanud haigusnähtude üle, just sel ajal hakkas tööle uus puurkaev, mis pumpas kodudesse rohekat ja sõrmede vahel libe tunduvat vett.
“Naine põdes neli–viis päeva, tüdruk kaks päeva tagasi, ise lõpetasin täna,” ütles eile üks Virtsu elanik, kes oma nime avaldada ei soovinud. Mehe sõnul oli kogu perel äge kõhulahtisus, abikaasal ja tütrel ka iiveldus. “Vesi oli tavalisest rohelisem, kohe silmaga näha. Libe ja teise maitsega. Kui muidu jäävad kraanist lastes vette mullid, siis sellel veel mulle polnud,” selgitas ta.

Pereisa kurtis, et Virtsu eramajade elanikele polnud Matsalu Veevärk puurkaevuga seotud probleemidest ega vee ohtlikkusest teatanud. “Kuulsin sellest eile (11. juunil – toim) Virtsu inimestelt. Keegi ei osanud kahtlustada, paraku on suur hulk inimesi juba mürgituse saanud,” ütles ta.

Küll aga teavitas Veevärk kortermajade elanikke ja hoiatused pani ettevõte välja ka kauplustesse, baaridesse ja teistesse avalikesse paikadesse.

Perearst Külli Raudsik ütles, et tema poole on pöördunud palju Virtsu elanikke, kes kurdavad kõhulahtisuse ja iivelduse üle. Täpse haigestunute arvu jättis ta ütlemata. Raudsiku sõnul on haigestunuid ilmselt rohkem, kui tema neid näinud on. “Paljud ei tule arsti juurde, mõeldakse, et läheb mööda. Inimesed räägivad, et ka paljud nende naabrid on haiged,” ütles ta.

Eile lõuna paiku sai Raudsik teada esialgse analüüsitulemuse. Haigestunuilt võetud proovid näitasid, et adeno– või rota-viirusega tegu pole. Proovid saadeti edasi Tallinna laborisse, kus uuritakse, kas virtsulased on haigestunud hoopis salmonelloosi või düsenteeriasse. Nii inimestelt kui ka veest võetud proovide tulemused selguvad esmaspäeval.

Tervisekaitseinspektsiooni Läänemaa osakonna epidemioloogia spetsialist Lea Kiis palus eile ajakirjanikul Virtsust lahkuda ja sealsete elanikega mitte kohtuda, sest nii võivat veel teadmata viirus alevikust välja kanduda. Kiis toonitas, et seni pole teada, kas haigusetekitajad olid just joogivees. „Võib–olla polegi veest, uurimine käib,” ütles ta. „Veevärk on õigesti käitunud. Veekäitleja võttis ise proovid ja teatas probleemidest inimestele.”

Puurkaevu sattus savisete

Matsalu Veevärgi juhataja Marko Matsalu sõnul valmis Virtsus uus puurkaev, millest võis aleviku torustikku pumbatavasse vette sattuda savi.

“Ootamatu asi juhtus jah. Kõik vastas nõuetele ja kaev ühendati veevõrku, aga mõned päevad töötas, tarbimine suurenes ja see avas tõenäoliselt uue veekihi,” rääkis ta. “Või kusagilt hakkas savi vette kanduma. Maa all on kuskil kihis savi ja see hakkas ilmselt liikuma. Eile (üleeile — toim) sai torustik ühendatud uuesti vana kaevu peale.”

Matsalu sõnul peseb ettevõte torustiku ja mahutid korralikult läbi. „Ehk tänaseks saab korda,” sõnas ta. „Praegu on veevarustus nii kaua vana kaevu peal, kuni uus puurauk läbi pestakse. Pesta tuleb seni, kui savi enam ei tule. Enne uue kaevu peale tagasi ei lülitata, kui kõik on korras.”

Poodides lõpeb joogivesi

Matsalu Veevärk palub elanikel kasutada vee kvaliteedis selguse saamiseni vaid keedetud vett, Virtsu poodides on suurenenud vee läbimüük.

Eile rääkisid Virtsus kahe A ja O kaupluse müüjad, et ära on ostetud kogu viieliitristes kanistrites olnud veevaru. Alles on veel väiksemates pudelites vett, kuid seda ei jätku kauaks. „Mis nädalavahetusel saab, ei teagi. Enne esmaspäeva uut kaupa ei tule,” ütles müüja.

Virtsu Vee tänava kaks elanikku rääkisid, et vee halba kvaliteeti märkasid nad nädala eest. “Nägin siis, kui panin vee ämbrisse, kirme tuli peale,” ütles üks naine. “Vaatasin, et keegi mitte midagi ei räägi, mis minagi siis hakkan. Eile (üleeile — toim) siis järsku pandi õhtul kirjad üles. Ei tea, miks nad viivitasid.” Eile oli Vee tänava maja kraanist voolanud vesi puhtam kui paar päeva tagasi.

AK uudisklipp
Virtsu elanikud peavad tervisehädade põhjuseks kraanivett

Tagasi artiklite lehele