Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
16.04.2024

Virtsu merepäev meelitas kodutanumale sadu pidulisi

Andrus Karnau
Fotod Mart Mõniste

17. juuli 2001 Lääne Elu

Hanila vallavalitsus ja Kõmsi rahvamaja korraldasid kohalike ettevõtjate toel Virtsus suure rahvapeo
Laupäeval külastas Virtsu merepäeva sadu endisi ja praegusi Virtsu elanikke. Kell kaks päeval alanud iga-aastane pidu kestis neljani hommikul.

Virtsu merepäeva traditsioon algas kalurite päevadest. Praegugi on Virtsus säilinud kalatööstused ja Virtsu mehed käivad merel ja sisemaa järvedel kala nõudmas.

Kuid kalapüük ja -töötlemine pole praegu Virtsu inimeste peamine leivaandja. Nii olidki rohkem kui tosina merepäeva korraldamiseks raha annetanud ettevõtja ja firma eesotsas hoopis Kõmsi metallitööstus K-Met ja Kurevere karjääris dolomiiti kaevandav Partek Nordkalk Ab.

Rongkäik ja laat

Kell kaks päeval juhatas merepäeva sisse piduliste rongkäik Virtsu apteegi juurest mõisaparki.

Mõisapargis seadsid samal ajal oma lette üles kaupmehed. Põhiliselt pakuti lähivälismaalt toodud tarbekaupa. Lastevägi piiras väsimatult suhkruvatimüüjat.

Ainsana pakkus laadal kodumaist käsitöökaupa Paadremaa puidutöömeister Kalju Kruus, kes müüs hangu-, vikati- ja kirvevarsi. “Kõige parema kirvevarre saab jalakast, aga saare tüükast saab ka hea tugeva lõhkumiskirve varre,” ütles Kruus.

Kruus arvas, et Virtsu laadapäev kipub kesiseks jääma, sest kevadel Kõmsi laadal ostis rahvas juba hädatarvilikud asjad kokku. “Mihkli laadal müüsin ümbes 2500 krooni eest. Kui täna 300 krooni eest kaupa müüdud saan, siis on isegi hästi,” arvas Kruus. Ühe aasta jooksul käib pensionärist meister kümnel laadal.

Võrkpallivõit Kullamaale

Merepäeva võrkpalliturniiri võidu pärast heitlesid kuus meeskonda ja kaks naiskonda.

Meeste turniiri võitis Kullamaa. Finaalis alistasid nad Virtsu meeskonna 2:0. Kullamaa võistkonna treener on Peep Jõevee.

“Kullamaa võitis finaalis mõlemad geimid, aga võit tuli tasavägises heitluses,” kommenteeris võrkpalliturniiri korraldaja Ain Kruusel.

Kullamaa eest mängis ka turniiri parimaks mängijaks tunnistatud, Eesti meistriliigas Maardu võistkonnas mängiv Romet Priimägi.

Võrguturniir oli rahvusvaheline, sest nimetatuile lisaks mängis Vatla, Koonga, Lihula võistkonna kõrval ka Eesti ja Leedu segavõistkond “Lest”.

Naiste turniiri esikoha sai Kullama võistlusmänguta. Mäng küll peeti, kuid võistkonnad loositi ja tulemust ei fikseeritud. “Tase on nii erinev, Kullamaa eest mängivad üle maakonna parimad mängijad, Virtsu eest kohalikud. Loosisime kaks Virtsu ja Kullamaa võistkonda, et mängul ilu ka oleks, muidu on igav vaadata, ” selgitas Kruusel.

Pärast võrguturniiri toimusid merepäevadel rahvalikud jõukatsumised.

Meretagune asi

Merepäeva kontserdiprogrammis esinesid rahvatantsijad ja lauljad. Kupleesid lugesid Peeter Kaljumäe ja Raivo Mets. Õhtul mängis tantsuks “Folk Hilight Orchestra” koos karismaatilise solisti Mait Tringiga.

Lihula naispedagoogide ansambel “Mehed! Hoidke alt, me tuleme!” esitas 70ndate ja 80ndate hittide töötlusi ning spetsiaalselt merepäevade jaoks koostaud mereteemalise vokaalkava.

“Meil käib pidev vaidlus ja loominguline arutelu oma ansambli nime üle, aga täna esinesime just sellise nime all,” ütles ansambli eestvedaja, Lihula gümnaasiumi muusikaõpetaja Iren Varblas.

Pühapäeva õhtul mängis Virtsus Jüri Tuuliku külajanti “Meretagune asi” Saaremaa Tornimäe rahvamaja näitering.

Kui Lääne Elu reporterid pärastlõunal kell pool viis Virtsust lahkusid, kogus merepäeva pidu alles hoogu.

Tuleval aastal koguneb Virtsu rahvas jällegi merepäevale mõisaparki pidutsema ja meenutama vanu häid aegu, mil mehed olid rauast ja paadid puust.

Tagasi artiklite lehele