Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

Virtsu mürsud rändavad koduaeda

Andrus Karnau

8. juuli 2003 Lääne Elu

Virtsu elanikud passivad tunde sadamas, et ekskavaatorikopp tooks maale lillevaasiks või aiakaunistuseks sobiva mürsuhülsi.

Virtsu sadama rekonstrueerimisel tõstetakse merest endine kai. Selle kehast tulid päevavalgele Teise maailmasõja aegsed miinipildujamiinid ja kahurimürsud. Demineerijad viisid miinid ja mürsud sadamast ära.
Peale lõhkekehade oli kaiehitaja aastakümneid tagasi kasutanud täitematerjaliks ka mürsuhülsse.

Neli mürsukesta tõid kohalikud elanikud Virtsu harrastusmuuseumi. Selle juhataja Jüri Mõniste ütles, et üks muuseumi jõudnud kest on tõenäoliselt Saksa ja ülejäänud Vene päritolu.

„Nad on Virtsust leitud, ega neil muud väärtust ole. Kest nagu kest ikka,” sõnas Mõniste.

Ta ütles, et kohalikud elanikud meisterdavad tühjadest mürsukestadest lillevaase ja kasutavad neid aiakaunistusena. Sadamas töötava ekskavaatorijuhi Raivo Nõmme sõnul ootavad inimesed sadamas, et kesti suveniiriks viia.

Nõmm lisas, et kai täitekehast tuli päevavalgele terve mürsuladu. Mõned mürsukestad on hästi säilinud. Leitud miinid ja mürsud pärinevad tõenäoliselt sõjaväe laskemoonatagavarast, kasutatuid nende hulgas ei ole.

Mürsuleiu tõttu pole sadamas reisijavedu katkenud. Sadama omaniku AS Saarte Liinid arendusdirektor Peeter Oopkaup ütles, et ehitustööd peatati, kuni demineerijad mürsud minema toimetasid.

„Demineerijad on tegutsenud kiiresti ja professionaalselt,” ütles ta.

Päästeameti pressiesindaja Mari Tikan ütles, et sadamast leitud neli miinipildujamiini ja kaks mürsku on kahjutuks tehtud.

Ta lisas, et lõhkekehade tühje kesti ei tohi ise töödelda. „Inimene võib ekslikult arvata, et leitud ese on ohutu, kuid tegelikult võib selles olla lõhkeaine või püssirohu jääke või muid ohtlikke elemente,” ütles Tikan.

„Soovitan lasta tühjad kestad demineerijail läbi vaadata,” ütles Tikan. Mürsukestade kojuviimine ei ole karistatav.

Tagasi artiklite lehele