Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

Virtsu uus puurkaev jääb kasutusele võtmata

17. september 2009 BNS

Virtsu elanikel tuleb lähemas tulevikus leppida vanast puurkaevust pärit suure fluorisisaldusega kraaniveega, sest uue puurkaevu reostuse allikat ei ole suudetud välja selgitada.

“Pikaajaliste proovipumpamiste tulemusena on selgunud, et uue puurkaevu vesi on endiselt reostunud ning ehitaja hinnang on, et seda kaevu kasutusele võtta ei ole võimalik,” ütles Matsalu Veevärgi juhataja Marko Matsalu BNS-ile.

Matsalu sõnul on jäänud selgusetuks ka reostuse allikas. “Tegemist ei ole värske reostusega. Reostus tuleb maa seest ja on pärit ilmselt varasemast ajast. Selle võimaliku päritolu kohta liigub mitmeid erinevaid linnalegende,” rääkis Matsalu.

Lähemas tulevikus tuleb Virtsu elanikel leppida vana puurkaevu veega, mis on küll puhas, kuid mille probleemiks on suur fluori sisaldus. Vana puurkaev on uuest sügavam ning ülemistele veekihtidele suletud.

Kaugemas tulevikus võib Matsalu sõnul lahenduseks saada kallis tehnoloogia, mis võimaldab fluori veest eraldada. “Ilmselt tuleb leida raha pöördosmoosi hankimiseks ja paigaldamiseks. See on küll kulukas osta ja ülal pidada, kuid mina teist lahendust praegu ei näe,” rääkis Matsalu. Pöördosmoos on vee puhastamise meetod, mis põhineb membraantehnoloogial. Membraan laseb läbi vett, kuid mitte vees lahustunud aineid, nagu nitraadid, orgaanilised ained ja metallide molekulid. Matsalu ei soovinud prognoosida, millal seade paigaldatakse.

Virtsu elanikud ja veevärk avastasid juuni alguses, et aleviku uuest puurkaevust pumbatav vesi oli fekaalidega reostunud. Perearsti juures käis kümme inimest, kes kurtsid kõhulahtisust, iiveldust ja oksendamist, kuid reostuse põhjustatud mürgitusnähtudega oli inimesi alevikus rohkem.

Seejärel tehtud laboriuuringud näitasid, et joogivees on kolibakterit ja enterokokki ning taas võeti kasutusele vana puurkaev.

Tagasi artiklite lehele