Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
12.07.2024

Virtsulaste joogivee rikkus fekaalidega reostunud vesi

Lehte Ilves

18. juuni 2009 Lääne Elu

Virtsulaste terviserikke põhjustas uue puurkaevu vesi, mis oli saastunud fekaalidega — sellele viitatasid koli– ja enterokoki bakterid.

“Torustikust leitud kolooniate arvud kinnitavad vee tugevat bakteriaalset saastatust,” ütles Tervisekaitseinspektsiooni veeohutuse peaspetsialist Küllike Birk.

Nii Escherichia coli, Coli–laadsed bakterid kui ka enterokokid kinnitavad fekaalse päritoluga reostust, lisas Birk. Ükski neist ei ole haigustekitaja, kuid nad viitavad, et vees võivad olla väljaheidetega levivad soolenakkused.

Ühtki neist kolmest näitajast ei tohi joogivees olla, st nende näitaja peab olema null. “Ometi esines neid Virtsu uue puurkaevu ja sellest torustiku kaudu levinud vees massiliselt,” selgitas Birk. Birk soovitas kasutada keedetud vett, sest keetmisel mikroorganismid hävivad.

Uude kaevu võis sattuda reostunud vesi

Matsalu Veevärgi juhataja Marko Matsalu oletas, et reostuse põhjustas mõni veesoon, mis avanes pärast uue kaevu kasutuselevõttu ja kandis kaevu reostunud vee.

Nüüd on uus puurkaev välja lülitatud ja asula saab vett vanast puurkaevust. Selle kaevu vesi on kontrollitud. Torustikud ja tehnoloogilised seadmed on läbi pestud.

Vett hakati eile kloreerima

Et torustikes võib siiski esineda jääkreostust, hakati eile vett kloreerima. See võib põhjustada harjumatut lõhna ja maitset, kuid on ohutu, kinnitas Matsalu. Kloreerimine kestab paar nädalat ja lõpetatakse, kui Veevärk on kindel, et tarbija saab puhast vett. Käib ka uue kaevu läbipesu, sealt võetakse uusi proove.

Esmaspäeval, 15. juunil võeti uued proovid nii pumbamajast kui ka tarbijate juurest. Vastused lootis Marko Matsalu saada reede pärastlõunaks.

Virtsus puuriti aprillis uus, 30 m sügavune puurkaev. Vana kaev on üle 100 m sügav, kuid selle vesi sisaldab ülemäära fluoriidi ja boori.

Esialgu vastas uue kaevu vesi normidele. Mõne aja pärast aga hakkasid saabuma kaebused vee maitse ja värvuse kohta, ilmnesid esimesed terviserikked. Matsalu Veevärk võttis eelmisel neljapäeval uue veeproovi ja lülitas uue kaevu süsteemist välja.

Perearst Külli Raudsik ütles, et tema poole pöördus eelmisel nädalal kümmekond virtsulast, uusi haigestunuid lisandunud ei ole.

Tagasi artiklite lehele