Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
5.06.2024

Virtsus saab jälle kinofilme näha

Jüri Mõniste, Virtsu Arenguselts

12. märts 2023

Foto Virtsu muuseumi arhiivist. Fotol on näha kino kuulutuste tahvlit kaupluse juures aia peal. Kino plakatid olid toona väga hinnatud.

Virtsu Rahvamaja korraldab sellest aastast regulaarselt uute filmide näitamist läbi Kinokoja-Kinovõrgu. Juba esimesed filmid nagu Kuulsuse narrid ja Suvitajad tõid rahvamajja täissaali. See näitab ilmekalt, et rahvas tahab üheskoos filme vaadata. Kui me ajas tagasi lähme, siis on teada huvitav fakt, et samas kohas vaadati kino juba 70 aastat tagasi. Virtsu muuseumi kogudes olevatest elulugudest on leida kino kohta nii mõndagi huvitavat. Näiteks Tervo Kask, kes oli aastatel 1955-1962 kuni uue kolhoosiklubi avamiseni Virtsu Rahvamaja juhataja, meenutab oma eluloos, et rahvamaja asus vanas mõisaaegses sepikojast ümber ehitatud saalis. Vahepeal kasutati hoonet ka tuletõrje kuuriks, isegi torn oli peal olnud. Kinoputka aparatuuri jaoks sai ehitatud eraldi hoone kõrvale. Talvel oli saal väga külm, siis korraldati pidusid kalakombinaadis. Aivo Rand kirjutas oma meenutustes, et kord nädalas käis raudteejaamas vagunklubi, kus sai raamatuid ja ajalehti lugeda, seal näidati muuhulgas ka kino. Veel on Virtsus kino näidatud sõjaväele kuulunud puithoones Majaka tänaval, mille kohalikud ristisid Eeslitalliks. Ligi veerand sajandit vaatas Virtsu rahvas filme kalatööstuse kontorihoones asunud kinosaalis. Kinomeheks oli siis Karuse mees Ilmar Roosna. Filmiõhtud olid teisipäeval, neljapäeval ja laupäeval. Saalid olid rahvast täis. 1980-ndatel valmis Virtsu spordihall ja kino kolis sinna. Kahjuks vana kinosaali mõnus õhkkond uude suurde ruumi enam kaasa ei tulnud. Samal ajal hakkas levima videofilmide vaatamine ja inimesed võõrdusid mõneks ajaks kinos käimisest. Tehnika areneb pidevalt, kuid mõned vanad asjad jäävad ikka edasi elama. Nii nagu on tagasi tulnud vinüülplaadid, nii meeldib rahval jälle ka koos kino vaadata.

Siinkohal kuulutab Virtsu muuseum välja Virtsu kinomälestuste kogumise, et koostada põhjalik lugu Virtsu kino ajaloost. Anna endast märku kui soovid midagi kinoteemalist Virtsu muuseumile annetada. Meenutusi ja fotosid ootame virtsu@virtsu.ee

Kinos näeme!

Tagasi artiklite lehele