Sisukaart

Fotode kasutamine ainult autori loal ja viitega allikale.

Veebimeister
webmaster@virtsu.ee

Uuendatud
10.05.2024

40 aastat sulgemisest

25. mail 2008 möödus 40 aastat Rapla-Virtsu liini sulgemisest. Viimane reisirong Virtsust väljus 1968. aasta 25. mai õhtul kell 21.06. Saatjaid oli kogunenud üle saja, mängis pasunakoor, raudteelastele jagati aukirju. Meeleolu eriti kurb ei olnud, sest rahvale teadaolevalt pidi liin ümber ehitatama laiarööpmeliseks. Aga nii siiski ei läinud ja mõned aastad hiljem oli selge, et 37 aastat tegutsenud raudtee Virtsu on lõplikult ajalooks saanud …

Sulgemise aastapäevaks on ilmunud mitu artiklit:
Tehnikamaailm 5/2008 – Margus Kruut “Kui rong veel Virtsu viis …”
Postimees 24. mai 2008 – Margus Kruut “Virtsut Raplaga ühendanud raudtee peab homme kurba juubelit”, Oma Saar 7. juuni 2008 “Raudtee nostalgia: Veel kord Virtsu raudteest ja sellega seotud tunnetest”, Eesti Ekspress 15. mai 2008 – Margus Kruut “Virtsu sai kunagi ka rongiga sõita”, Lääne Elu 24. mai 2008 – Margus Kruut “25. mail 40 aastat tagasi sõitis viimane reisirong Tallinna ja Virtsu vahet”. Ekspressi artiklisse on toimetuse poolt lisatud eksitav lause, nagu oleks kitsarööpmelised rongid väljunud Balti jaamast. Tegelikult ikka Tallinn-Väikse jaamast. Samuti on toimetaja mälu järgi (valesti) tsiteerinud Rock Hoteli kunagist menulugu “Kuuskümmend viis”. Olgu mäluvärskenduseks toodud ka Virtsu raudteed puudutav salm sellest laulust:

“Rong Virtsu veel sõitis,
sest seal oli jaam
ning Kuivastus ootas mind praam.

Aasta siis oli kuuskümmend viis …

Olin noor, ei teadnud veel siis,
aasta hea on kuuskümmend viis.”

Rong sõitis Virtsu

Vahur Abramsoni koostatud ülevaatenäitus “Rong sõitis Virtsu” Rapla-Virtsu raudteeliini avamise 70. aastapäevaks oli detsembris 2001 eksponeeritud Rapla Keskraamatukogus. Veebruaris 2002 oli näitus üleval Mahtra Talurahvamuuseumis, märtsis Vigalas, mais Haapsalus Raudteemuuseumis, 20.-25. maini 2002 Virtsus.
Tegemist oli väga põhjaliku ülevaatega liinist. Eraldi stendidel olid esindatud kõik jaamad, olulisemad ajaloolised fotod raudtee ehitamisest ja tegutsemisajast, samuti pildid trassi ja ehitiste tänasest seisukorrast. Lisaks mõned eksponaadid, mis korjatud trassi Rapla poolsest otsast sügisel 2001 – liiprid, betoonist kilomeetripost, telefonitraati jms.

Näitus “Rong sõitis Virtsu” Haapsalu raudteejaamas 2002.
Foto Mart Mõniste

Vaata ka:

Histrodomus – Rapla-Virtsu liin
Eesti Muuseumraudtee
Endise N. Liidu kitsarööpmelise raudtee entsüklopeedia(vene keeles)