K.Met AS Virtsu
Virtsu ajaloost

Esilehele
Ajalugu
Virtsu Harrastusmuuseum
Virtsu Arenguselts
Virtsu Kool
Fotod
Sadam
Tuletorn
Laelatu - Puhtu
Tekstid
Kaardid
Viited / Allikad
 Sisukaart

 Fotode kasutamine
 ainult autori loal
 ja viitega allikale.




 webmaster
 virtsu@virtsu.ee



 

Virtsu mõis

Virtsu mõisa 3D mudel, autor Andri Vatsfeldt

Rohkem pilte siin


Virtsu mõisa peahoone
Andri Vatsfeldt 2011


Viinaköök
Andri Vatsfeldt 2011


Pargi värav, tagaplaanil sepikoda
Andri Vatsfeldt 2011


Pargi värav
Andri Vatsfeldt 2011


Virtsu mõis linnulennult
Andri Vatsfeldt 2011


 


Virtsu mõisa aias. Paremal aednik Lambert
Foto Lihula Muuseumi kogust


Virtsu mõisa aed 20. saj. algul
Foto Virtsu Harrastusmuuseumi kogust


Miiting Virtsu mõisa ees 10. märtsil 1917
Foto M. Leiumaa kogust


 

Uexküllide ja Rosenite vapid Hanila kirikus.

"Baronin Caroline Uxkull geb Baronesse Rosen
Erbfrau auf Schloss Werder Padenorm Mezebo
"

"Adelsmarschal Baron Jacob Uxkull Erbherr auf Gadebusch"
Fotod Andri Vatsfeldt 2010

 


Virtsu mõisa park

Keskajal oli Virtsu läänistatud Uexküllide aadliperekonnale, kes lasid 15. saj. keskel tollasele Virtsu saarele ehitada võimsa kivist vasallilinnuse. Linnus hävis 1534. a. talvel lahingus ning on sestpeale varemeis. 1777. aastal omandas mõisa Karl Thure von Helwig, kes rajas uue mõisaansambli. Uus mõisasüda ehitati esindusliku barokse kompleksina endise Virtsu saare, praeguse poolsaare keskossa, linnusevaremetest pooleteise kilomeetri kaugusele kagusse. Puidust peahoone oli keskelt kahe-, põhiosas aga ühekorruseline. Ülejäänud mõisakompleks oli sümmeetrilise paigutusega ning orienteeritud peahoonele. 1853. aastast alates kuulus mõis Uexküllidele. Viimane omanik enne võõrandamist oli Elisabeth von Uexküll. Praegu on peahoone ja paljud kõrvalhooned hävinud. Enamik suurejoonelistest ehitistest hävis I maailmasõjas. Säilinud on endise peahoone keskteljel asuv barokne viilkatusega väravahoone, mis praegu moodustab mõisa tähelepanuväärseima osa. Selle keskosa on kahekordne – alumine korrus on laia ja kõrge väravaavaga. II maailmasõjas kannatas rängalt ka Virtsu park. Peahoone keldrid kohandati 1970. aastatel baariks.

Park rajati 18. saj. IV veerandil koos peahoonega. Peahoone taga asus müüriga ümbritsetud regulaarpark, mille lõpetas barokne väravaehitis. See on säilinud ehitistest kõige tähelepanuväärsem. Kunagisest regulaarpargist annab tunnistust sirge, parki poolitav tee omaaegse härrastemaja keskteljelt väravahooneni. Kahel pool teed paiknes terrassiline barokkaed, kujundatud ilmselt ehispõõsaste ja lilleparteritega. Pargi idaküljel ja väravatornipoolsel küljel on taastatud vanad pargiteed koos puuderidadega. Peahoone väikesele esiväljakule on kiirtena suunatud pikad lehtpuualleed. Esiväljakul paiknevad mõned vabamalt paigutatud puudegrupid. Väikseid puuderühmi on ka kõrvalhoonete ümber. Pargi pindala 4,6 ha

Puittaimestiku liigirikkus on keskmine (33), võõrliike on 14 (J. Elliku, A. Kaur, S. Janson 2005). Võõrliikide hulk on viimasel ajal veidi vähenenud (oli 19, H. Sander 1999). Pargi puistus valitsevad harilikud saared (Fraxinus excelsior), Ümax=223 cm. Kaasliikideks on harilikud vahtrad (Acer platanoides), aru- ja sookased (Betula pendula, B.pubescens), harilikud tammed (Quercus robur), Ümax=243 cm, ja harilikud hobukastanid (Aesculus hippocastanum), Ümax=137 ja 130 cm, istutatud ridades harilikud pärnad (Tilia cordata), H=27 m, Ümax=184 ja 185 cm. Parki on mõnekümne aasta eest täiendatud, sellest ajast pärinevad torkavad kuused (Picea pungens) ‘Glauca’, Ü=92, 64 cm, kanada kuusk (Picea glauca) ja harilik ebatsuuga (Pseudotsuga menziesii), Ü=63 cm. Pargist väljuvad alleed on mitmeliigilised – harilikust saarest ja harilikust vahtrast, hulgas on ka harilikke hobukastaneid. Pargist kirdes paikneb suur viljapuuaed, mis on osaliselt säilinud.

Virtsu mõis [ Eesti mõisaportaalis ]



 
 
[ Esileht ] [ Ajalugu ] [ Muuseum ] [ Arenguselts ] [ Kool ] [ Fotod ]
[ Sadam ] [ Tuletorn ] [ Laelatu - Puhtu ] [ Tekstid ] [ Kaardid ] [ Viited/Allikad ]